YOGA VİDEOLARI: GÜNEŞE SELAM

| VİDEO

 

Yoga eğitmeni Burçe Boşnak ile Güneşe Selam duruşunu çalış.

Hindistan’da “güneşe selam” birçok insan tarafından yeni gelen günü karşılamak için uygulanır. Bu vücudu hareketlendirmek ve zihni canlandırmak için iyi bir yoldur. Isınmak için bu egzersizi yapabilirsiniz.

Sanskritçe Surya ‘güneş’ Namaskara ise ‘selamlama’ veya ‘bağlantı’ demektir. Böylece Surya Namaskara ‘güneşle bağlantı’ anlamına gelmektedir. Surya Namaskara bedende akan güneş enerjisinin canlandırma tekniğidir. Güneş ruhi bilinç simgesidir. Aynı zamanda kişiyi tinsel uyanışa ve bunun sonucunda gelen şuur açılmasına hazırlar.”

Yogada, Güneşi Selamlamak, güneşin bize verdiği yaşam ve enerji için ona teşekkürlerimizi sunmak amacıyla, mümkünse güneş doğarken ya da batarken uygulanır. Nefes ve duruşların akıcı bir şekilde uygulanmasıyla 12 hareketten oluşan Güneşe Selam serisi, bedendeki tüm eklem ve kasları ısıtmak, özellikle omurgayı esnetip güçlendirmek, salgı bezlerini ve iç organlarımızı canlandırmak, onlara masaj yapmak, tüm enerji merkezlerinin dengelenmelerini sağlamak için idealdir. Hareketler bir döngü içinde nasıl başladıysa öyle son bulur ve tüm seri en az üçer kez uygulanır. Tüm öne katlanıp kapanma hareketlerinde nefes verilir, açılma hareketlerinde ise nefes alınır.

Güneşi selamlama hareketleri, bedeni Asanalara (pozlar) başlamadan önce ısındırmak için mükemmel bir nefesle birleştirilmiş hareketler zinciridir.

Nefes alış verişlerin güneşi selamlama serisi boyunca ne şekilde ayarlandığını bu videoda görebilirsin.

İyi eğlenceler.

 

viridianprints