YAZ KOŞULARINI GÜZELLEŞTİR!

|  , anaslide, FITNESS

 


Yaz aylarında antrenman yapması en zor spor dallarından biri koşu… Ancak sıcak ve nemli hava gözünü korkutmasın. Keyifli ve verimli bir koşu için bu tavsiyelere kulak ver.

Koşmanın vücudumuza faydaları saymakla bitmez. Koşmak, sadece formunu korumak için değil zihinsel sağlığın için de son derece önemli… Yaz sıcaklarında koşmayı keyifli ve verimli hale getirmek ise zor değil. Egzersiz Eğitmeni İnanç Demirel, sıcak ve nemli havada koşmak çok daha zor olabileceğini; yazın koşu programı hazırlamak ve uygulamak bahar ve kış aylarına göre çok daha önemli olduğunu belirtiyor. Çünkü sıcak ve nemli havalarda koşmak sıvı kaybı, sıcak çarpması ve sıcaklığa bağlı diğer hastalıklara yol açabiliyor. Ancak bazı noktalara dikkat ederek hem koşu performansını artırmak, hem de keyifli bir antrenman geçirmek mümkün!

Erken saatte koş: Sabah erken ya da akşam geç saatlerde koşmayı tercih et. En sıcak zaman olan gün ortasında koşmaktan kaçın.

Bol su iç: Vücudunun fazla su kaybetmemesi için bol su iç. Yanında bir sporcu içeceği de bulundur. Her 20 dakikada bir sıvı alımı yapmayı ihmal etme.

Yoğun tempodan kaçın: Hızlı koşu ya da uzun koşular yapma. Sıcaklığın ve nemin temponu düşüreceğini düşünerek yoğun tempolardan kaçın. Antrenman süreni ve temponu yavaş yavaş artır.

Açık renkli kıyafetler giy: Açık renkli, ince, bol ve hava geçiren kıyafetler tercih et. Şapka, gözlük gibi seni güneşten koruyacak aksesuarları da unutma. Güneşe çıkmadan önce yüksek faktörlü koruyucu krem sür. Hava alan ayakkabılar tercih et.

Ağaçlık alanları seç: Koşu rotası için ağaçlık veya gölgelik alanları seç. Rüzgarı arkana alarak koş.

 

viridianprints