YALNIZ ZAMAN GEÇİRMENİN GÜZELLİKLERİ

|  , anaslide, YAŞAM

 


Zaman, yalnızken de harika geçebilir!

Araştırmalara göre, sadece yüzde 55’imiz tek başına yemeğe çıkıyor. Psikolog Dr. Donna Dawson’a göre bir restoranda tek başına oturduğumuzda etraftakilerin bize eşlik edecek birini bulamadığımızı zannettiklerini düşünüyoruz. Aslında tek başına hareket edebilmek, özgürleşmek demek. Dawson, bunun aynı zamanda psikolojik bir mola olduğunu da ekliyor. İşte tek başına yaparken utanç duymayacağın şeyler!

Akşam yemeğini yalnız ye 

Tek başına yemek isteyenler için kolaylık sağlayan restoranları araştırarak işe başlayabilirsin. (Ya da, mutfağa gir ve dergindeki enfes tarifleri dene!)  Örneğin, bazı oteller çiftlerin bile ayrı oturdukları akşam yemekleri düzenliyor.

Şehirde kaybol

Bir turist gibi dolaşmayı dene. Özellikle İstanbul bunun için epey uygun. Şehrin uzun zamandır gitmediğin bir bölgesinde amaçsızca dolaş, her şeyi ilk kez görüyormuş gibi keşfet.

Tek başına film izle

Kendi kendine film izleme keyfini tat. Araştırmalara göre bildiğimiz şeyler bizi daha rahat hissettiriyor; o nedenle işe bildiğin bir klasiği izleyerek başla.

 Bir köpek yavrusu edin

Evinde köpek bakamıyor olabilirsin. O zaman arkadaşının yavru köpeğini yürüyüşe çıkarmayı dene. Bir hayvanla baş başa vakit geçirmek, hem moralini düzeltir hem de endişelerini yatıştırır.

Egzersiz partnerinize veda et

Spora kendi başınıza gitmeye başla. Özellikle koşarken nefesine konsantre olduğunda, kafanın içindeki düşünceleri tümüyle boşaltıp daha hızlı koşabildiğini fark edeceksin.

 Tek başına tatile git

Yalnız başınıza tatile gittiğinde yabancılar ile başka bir dilde konuşmak zorunda kalabilirsin, bu da özgüvenini artırır. Aynı zamanda problem çözme yeteneğin gelişir ve kendini özgürleşmiş hissedersin.

 Yeni bir şey dene

Araştırmalara göre kendi başımıza bir şeyler yapmak, düşünmemizi ve daha yaratıcı olmamızı sağlıyor. Bu nedenle şehir turları, müze gezileri veya şarap tadımı gibi yalnız başınıza gidebileceğin aktivitelere katıl.

 

 

viridianprints