TÜRK MUTFAĞI DİYET DÜŞMANI MI?

 

Elbette geleneksel Türk mutfağına lafımız yok. Ama geleneksel yemeklerimizi hazırlarken ve yerken yaptığın yanlışları da görmezden gelemeyiz. Doğruları öğrenmeye ne dersin?

patlıcan yemegi

Geleneksel Türk mutfağı, zengin lezzetleriyle tüm dünya tarafından beğenilen, geniş bir mutfak. Türk mutfağını tek bir kategorinin içine alamayız; her bölgenin damak tadı, mutfağı farklılık gösteriyor. Örneğin Ege mutfağı daha hafif ve yeşil bir mutfak; Akdeniz’de ise biraz daha ağır ve yağlı yemekler tercih ediliyor. Sağlıklı beslenmede tek bir doğru yok. Bazı sağlıklı besinler bile yanlış uygulamalarla sağlıksız hale gelebiliyor. Haydi, birçoğunda kendini bulacağın diyet yanlışlarına bir göz atalım.

Her yemeğin yanında pilav yemek

Sebze yemekleri ve baklagiller sofralarımızın vazgeçilmezi. Ama masaya çoğu zaman pilavla birlikte geliyor. Ekmeksiz ve pilavsız zor doyan bir millet olduğumuzdan, hemen her evde ve lokantada bu hata yapılıyor. Sebze ve baklagiller lif oranı yüksek, vitamin ve mineral bakımından zengin besinlerdir. Özellikle sebzelerin kalori miktarı daha düşüktür ama pilavla birlikte servis edildiğinde daha fazla kalori alınır ve kilo kontrolü zorlaşabilir. Burada doğru tercihler ve miktar önem kazanıyor. Pirinç yerine bulgur, beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği tercih etmek ve üç yemek kaşığı pilavın bir dilim ekmeğe eşit olduğunu unutmamak gerek.

Next

 

viridianprints