TEPEDEN TIRNAĞA GENÇ GÖRÜN

| GÜZELLİK & STİL

 

Tüm vücudunu nasıl gençleştireceğini öğrenmek için bize kulak ver.
Eğer kaslarının üzeri kırışık, sarkık, çilli bir deri ile kaplıysa vücudunun daha diri görünmesi için yaptığın onca egzersizi boşa yapıyorsun demektir. Demek istediğimiz boyun hizasının altında kalan bölgelere de, üstünde kalan kısım kadar özen göstermen gerektiği. New York’tan Dermatolog Cerrah Dennis Gross, “30’lu yaşlardaki kadınlarda en sık karşılaştığım sıkıntı özellikle göğüs ve bacaklarda oluşan ince kırışıklıklar. Nedeni ise yüz bakımına odaklanılıp, vücut bakımının göz ardı edilmesinden kaynaklanıyor” diyor. Şimdi bizim önerilerimizle tüm vücudunu daha genç gösterme zamanı.

DEKOLTE
Tedavi önerileri: 
Dekolte bölgesi de en az yüzün kadar hassastır ve onun için gösterdiğin özenin aynısını gerektirir. Hücre yenilenmesini desteklemek, ince çizgileri onarmak ve esnekliği arttırmak için yumuşak bir lif ve alfa ya da beta hidroksi asit içeren bir ürünle tüm dekolte bölgeni haftada iki kere kesele. Uykuda cildini nemlendirmesi için yatmadan önce yoğun peptid içerikli bir ürün uygula. (Amway Allano Vücut Kremi’ni dene, doğrudan satış, 18,40 TL.*)
Dekolte bölgen çillerle mi dolu? Birkaç seansta melanin pigmentlerini absorbe eden Q-Switched YAG lazer tekniği ile ilgili bilgi almak için dermatologuna danışabilirsin.

Önlemini al: 
Gross “Dışarıda fazla zaman geçirmek aklından geçmese bile her gün vücudunun açıkta kalan tüm bölgelerine SPF 30 özelliğinde güneş koruyucu uygula” diyor. “Araştırmalar alışverişe ya da yemeğe çıktığında maruz kaldığın güneş ışınlarının erken yaşlanmaya neden olduğunu gösteriyor.” Serbest radikallerle mücadele edecek antioksidanlı bir ürün seç.
ELLER
Tedavi önerileri:
Güneş lekelerini önlemek için her gün retinollü krem uygula (RoC Retin-Ox Multi Correxion, marketlerde, 84 TL.*) New York Mount Sinai School of Medicine’dan Dermatoloji Profesörü Francesca Fusco “Hidrokinon içeren ürünler cilt tarafından iyi emilemeyeceğinden belirgin bir etki göstermez” diyor.
Fusco, çıkık damarlar için günde iki kere at kestanesi yağı sürmeni öneriyor. Evde at kestanesi yağı yapmak için; sonbaharda olgunlaşan tohumları kabuğundan çıkarıp rendele. Bir kavanozun üçte birini at kestanesi ile doldur, geri kalanına saf sızma zeytinyağı koy ve kızgın güneşte 45 gün beklet. Her akşam çalkala. Daha sonra süz, bir cam şişeye doldurulup serin yerde sakla. İhtiyaç hissedilen her durumda tüm vücut bölgelerinde bu yağ rahatlıkla kullanılabilir.

Önlemini al: 
Fusco “Ellerin, vücudun diğer bölümlerine oranla daha az yağ bezine sahip olmasından ötürü kurumaya daha eğilimlidir” diyor. Bu sebeple nemi koruyacak tipte bir sabun kullan (Bello Dora üzüm çekirdeği sabunu) ve ılık suyla durula. Haftada bir kere yüzüne yaptığın bakımı ellerine uygula: Önce hafif bir peeling ile masaj yap, durula ve vitamince zengin yoğun bir nemlendirici sür. (Clinique Deep Comfort Hand And Cuticle Cream, Clinique mağazalarında, 47 TL.*) Son olarak uyumadan önce mutlaka ellerine plastik eldiven tak.
BACAKLAR
Tedavi önerileri:
Varisleri yok etmek istiyorsan, damar içine direkt enjekte edilerek kılcal damarları kalıcı olarak dağıtan bir yöntem olan skleroterapi tedavisi hakkında dermatologundan bilgi alabilirsin. Gross, “Bir ya da iki seansta üst bacak, baldır, kaval kemiği ve bileklerdeki tüm varisler yok edilebilir” diyor.
Selülitler için ise hyalüronik asit ya da kafein içeren bir selülit kremi tercih et. Hyalüronik asit, epidermisi geçici bir süre pürüzsüz ve düzgün gösterecek nemi içeride tutar, kafein ise selülitin görünümünü düzeltecek kan dolaşımını arttırıcı etki sağlar. (Clarins High Definition Body Lift, seçkin kozmetik mağazalarında, 127 TL.*) Gross, “Selülitin kesin bir çözümü yoktur fakat selülitli bölgeyi olabildiğince nemli tutmak görünümü düzeltir” diyor.
Makyaj Uzmanı Tim Quin, kahverengi lekeler ve diğer pigmentasyon sorunları için tüm bacağına otobronzan ya da nemlendirici ve sıvı renklendiriciyi karıştırdığın bir karışım uygulayarak renk farklılıklarını gidermeni öneriyor.

Önlemini al:
SPF 30 güneş koruyucunun yanında, morluk ve varis görünümünü azalttığı bilinen K Vitamini içeren ürünler kullan. Gross, “Bu aynı zamanda koyu kahverengi pigmentasyona neden olan kan damarı sızıntılarını da önler” diye ekliyor.

AYAKLAR
Tedavi önerileri: 
Duştayken ayak tabanlarını topuk törpüsüyle ovarak, ölü derileri uzaklaştırabilirsin. Böylece hücre döngüsünü desteklemiş olursun. Gece, topuklarına nemlendirici ayak kremi ile masaj yap. (Neutrogena ayak kremi, marketlerde, 10,90 TL.*)
Sararmış tırnaklardan muzdaripsen, renkli ojeler diyarına yolculuğa çıksan iyi edersin. New York’tan Manikür Uzmanı Jin Soon Choi, tırnaklarını beyazlatacak şu karışımı öneriyor: “Bir tatlı kaşığı karbonata birkaç damla limon suyu sık ve bir fırça ya da pamuk yardımıyla karışımı tırnaklarına sürerek ovala. Ardından durula ve doğal bir görünüm için cila sür.” Mantar enfeksiyonlarının sebep olduğu renk farklılıkları için sana lokal ya da oral ilaç tedavisi önerebilecek bir podiatri uzmanına danış.
Nasırlarını bir ayak törpüsü ile ehlileştirebilirsin. Üstteki sert deriyi soymak için duş esnasında nasırlı bölgeyi törpüle, ardından ayak kremi uygula. Kaliforniya Castro Valley’den Podiatri Uzmanı Carolyn McAloon dar olmayan rahat ayakkabıların da faydasının olacağını belirtiyor. Geniş ayakkabılar aynı zamanda çekiç parmak ve nasır problemlerinin ilerlemesini önler. Fakat eğer ayağındaki bu problemler sana dayanılmayacak sancılar yaşatıyorsa cerrahi bir operasyona gereksinim duyabilirsin.

Önlemini al: 
Choi, her gün ayrı bir bakım uygulamanı öneriyor. “Müşterilerime pazartesi tırnak etini nemlendirmesini, salı nasırları yumuşatmasını, çarşamba peeling uygulamasını, haftanın geri kalanında da bu rutini tekrarlamasını öneriyorum” diyor.
Topuklarına fazla baskı yapmamak için topuklu ve düz ayakkabıları dönüşümlü olarak giy. İster çok seksi ister indirimde olsun ayağına küçük gelen ve sıkan ayakkabıları satın alma. McAloon;  “Yanlış ayakkabı numarası ayaklarına sandığından daha fazla zarar verir” diyor.* Temmuz 2010 fiyatlarıdır.
Derleyen: Ezgi Tanlak

 

viridianprints