http://www.womenshealth.com.tr/hep-birlikte-hayati-hafifletelim/ Women's Health Türkiye | SPOR SAKATLANMASINA PRP TEDAVİSİ SPOR SAKATLANMASINA PRP TEDAVİSİ – Women's Health Türkiye

SPOR SAKATLANMASINA PRP TEDAVİSİ

| FITNESS

 

Fizik tedavi ve rehabilitasyon alanındaki en yeni uygulamalardan biri olan PRP, kas iskelet sistemi sorunlarında, egzersiz ve fizik tedavinin yanı sıra kullanılarak iyileşme sürecini hızlandırıyor. Etkili, farklı ve risksiz bir tedavi olması nedeniyle günümüzde tercih edilmeye başlandı.

Kişinin kendi kan hücrelerinin yenileyici etkisini tedaviye dönüştürmek, yıllardır hayal edilen, yan etkisiz, biyolojik bir yöntem.

Uygulandığı alanlar:
PRP’nin yurdışında kullanımı daha eskiye dayanıyor. 1990’lardan beri ameliyat sırasında kırıkların veya ameliyat edilen damarların iyileşmesinin hızlandırılması için cerrahlar tarafından kullanılmıştır. Yöntem, son yıllarda spor sakatlanmaları ve en çok rağbet gördüğü alan olan estetik uygulamalarla kendinden söz ettirmeye başladı. Saç dökülmesinden kırışıklıklara kadar birçok sorun için cilt uzmanları kullanıyor. Kas-iskelet sistemi açısından farklı kullanım yerleri bulunmakta. Yaşlılardaki eklem kireçlenmelerinde, yıpranmış kıkırdağı yenileyici tedavi olarak kullanıyoruz. Genç hastalarda ise ilk aşama tedavilerle iyileşmemiş tendon ve bağ sorunlarında tercih edilir. Sporcular açısından PRP, hasar görmüş veya uzun süreden beri ağrılı olan tendonların, bağların ve kasların yenilenmesi ve sporcunun antrenmanları ağrısız yapabilmesini sağlıyor. PRP, istirahat, soğuk uygulama, fizik ve egzersiz tedavisi ile beklenen sürede iyileşme olmuyorsa kullanılabilecek bir tedavidir. Omurga, eklem ve kas ağrıları ve spor sakatlanmalarında, eklem kireçlenmelerinde, eski tendinitlerde, tendon yırtılmalarında, kas lif yırtılmalarında ve bağ yırtılmalarında kullanılır. Unutmamak gerekir ki kas-iskelet sistemi sorunlarında tek başına çözüm değildir, egzersiz ve fizik tedavinin bir parçası olarak yapılması gerekir.
Uygulama
Hastanın PRP tedavisinden yararlanacağına karar verildikten sonra, uygulanacak bölge için yeterli olacak miktarda kan alınır. Kan, 15 dakika santrifüj edildikten sonra gerekli bölgeye enjekte edilir. Enjeksiyon eklem içine, tendon içi ve etrafı, bağların içi ve etrafı, ya da kas içine yapılır. Alınan yanıta göre gerekirse tedavi iki, üç kez tekrarlanır. Tendon, eklem bağı veya kas içine enjekte ederken ultrasonla görüntüleyerek, iğne ucunun doğru yerde olduğundan emin olmak gerekir. Enjeksiyon sırasında ve sonrasında hafif ağrı olabilir. Bunun için buz uygulamak ve parasetamol almak yeterlidir.
PRP hangi durumlarda uygulanmaz?
Eklemde veya ağrılı bölgede, şişlik ve ödem varsa uygulanmaz. Ayrıca hastanın genel durumunda anormallik varsa, ateş, enfeksiyon, kanser ve gebelik gibi durumlarda uygulanmaz. Warfarin ve aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsa önceden bunların kesilmesi gerekir.

Kaynak: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Cavit Meclisi

 

viridianprints