SONBAHARDA BEDENİNDE OLAN 7 ŞEY

| SAĞLIK

 

Değişen sadece havalar değil. Vücudun da sonbaharda ilginç değişimler yaşayabiliyor.

sonbahar-fitness

Günler kısalıyor. Güneş daha geç doğuyor, daha erken batıyor. Yapraklar sararıyor. Havalar soğuyor. Yediklerimiz, giydiklerimiz, kısacası her şey değişiyor. Tüm bunlar, mevsimin sonbahara döndüğünün göstergeleri. Peki ya bizler? Sonbahar mevsiminin gelmesi ile birlikte sende neler değişiyor? Dilersen birkaçından bahsedelim…

1

1- Köpek fotoğraflarına bakarken gözlerin dolabilir

Adına mevsime bağlı duygusal rahatsızlık ya da mevsimsel depresyon olabilir. Birçok insan, mevsimin değişmesi ile birlikte ruh halinde değişimler yaşıyor. Bilim insanları bunun nedenlerini araştırmaya devam ediyor. Söz konusu şüpheler hormonlar ve nörotransmitterler üzerinde yoğunlaşıyor. Bu konuda en azından kortizol hormonu suçlanabilir. Kortizol seviyesi hem uyku döngüsü hem de ışığa maruz kalınması ile yakından alakalı. Gece içerisinde, kortizol seviyen kademe kademe yükseliyor ve sabah güneşin doğuşu ile birlikte düşüşe geçiyor. Günler kısaldıkça, bazı insanlarda sabah yorgunluğu daha yoğun şekilde yaşanmaya başlanabiliyor.

Benzer şüpheler serotonin ve dopamin adındaki nörotransmitterler üzerinde de yoğunlaştığını da ekleyelim.

Düzenli egzersiz (özellikle de açık alanda ve gündüz saatlerinde) bu mevsimsel ağırlıktan kurtulman konusunda yardımcı olabilir.

 

ofis

2- İş hayatında yükselişe geçersin

Harvard Üniversitesi’nde 136 öğrenci üzerinde gerçekleştirilen bir araştırmaya göre, soğuk havalar, üretkenliğin artmasına yol açıyor. Çünkü yapılabilecek aktivitelerin sayısı azalıyor. Sonbaharın bu üretkenlik arttırıcı etkileri iş hayatına da yansıyor. Kariyer basamaklarını tırmanmak için sonbahar mevsimini fırsata çevirebilirsin.

tartilmak

3- Bel çevren genişler

Gün ışığındaki değişime bağlı olarak serotonin seviyen düşüşe geçtiği için, kendini bir anda iyi hissettirici karbonhidrat deposu abur cuburların kucağınd bulabilirsin. Gün ışığının ve egzersiz ile geçirilen sürenin azalmasına bağlı olarak, bu mevsimde iştah ve kilo artışı yaşanabiliyor. Birkaç kilo aldıysan sorun etmene gerek yok. Günler uzamaya başlayınca o kilolardan tekrar kurtulabilirsin. Yeter ki sağlıklı beslenme planından taviz verme.

kadin-telefon

4- Sosyalleşme pratiklerin boyut değiştirir

Serin ve karanlık günler, sosyal hayattan kopup kabuğuna çekilmene yol açabilir. Fakat teknoloji sayesinde arkadaşlarınla ve ailenle daha fazla sohbet etme şansı yakalarsın.  22.600 telefon kullanıcısı ile 1 yıl süreyle yürütülen bir araştırmada, soğuk havalarda telefon görüşme sürelerinin uzadığı, söz konusu görüşmelerin büyük kısmının da yakın arkadaş ve aile bireyleri ile gerçekleştirildiği sonucu çıkmış.

alarm ertelemek

5- Daha fazla alarm ertelersin

Daha soğuk illerde yaşıyorsan, sabah uyanmada güçlük çekmek ne demek, daha iyi bilirsin. Çünkü soğuk havalarda uyanabilmek daha da güçleşiyor. Bunun sorumlusu, uyku hormonu melatonin salgısındaki artış olabilir. Melatonin üretimi gün ışığı ile durduruluyor ve günler kısaldıkça da melatonin seviyesi yükselerek uykuya daha düşkün olmanı sağlıyor.

soru

6- Yaratıcılığın artar

Sıcak ya da serin hissetmek, Acta Psychologica’da yer alan bir çalışmaya göre, yaratıcılığımızı etkiliyor. Sıcak hissettiğin zaman “ilişkisel” yaratıcılığın (yani nesneler ve insanlar arasındaki ilişkiye dair düşünceler), serin hissettiğin zaman da soyut konular hakkındaki yaratıcılığın artıyor. Yani, sonbaharda yeni ve yaratıcı fikirlerin gelme ihtimali yükseliyor.

sabah seksi

7- Libidon yükselir

Sonbahar mevsiminde seks hormonları yükselişe geçiyor. Norveç’te yapılan bir araştırmaya göre, libido arttırıcı hormonların Ekim ve Kasım aylarında tavan yapıyor.

 

 

 

viridianprints