SİGARAYI BIRAKTIRAN BU İLAÇ, ŞEKERİ DE BIRAKTIRABİLİR

| SAĞLIK

 

Avustralyalı araştırmacılar, şeker bağımlılığını yenme konusunda ilginç bir çalışmaya imza attı.

seker bagimliligi

Tatlıları adeta bağımlıymış gibi tüketenler için bilimsel bir haberimiz var: Avustralya’daki Queensland University of Technology’de yapılan yeni bir çalışmaya göre, şeker bağımlılığının özellikleri, nikotin ve diğer madde bağımlılıklarıyla benzerlik gösteriyor.

 

Farelere sigarayı bırakmak için kullanılan vareniklin (Champix) verildiğinde, farelerin şeker tüketiminde azalma olduğu gözlemlendi. Araştırmacılara göre bunun nedeni, vareniklinin farelerde dopamin (kendini iyi hissetmeni sağlayan nörotransmitter) seviyesini dengelemesi ve şeker istencini azaltması.

İlgini çekebilir: Şekeri Bırakmak Neden Bu Kadar Zor?

Tıpkı nikotin ya da kokain gibi, şeker de beyindeki haz merkezlerini uyararak dopamin seviyesinin yükselmesine neden oluyor. Buradaki sorun ise, zaman içerisinde dopamin salınımına karşı hassasiyetinin azalabilmesi ve zamanla daha fazla dozda şeker istemeye başlaman. Yani, bir parça brownie yeme isteğin zamanla koca bir tabağı silip süpürmeye kadar ilerleyebiliyor. Bu noktada, kimyasal açıdan şekere bağımlı oluyorsun.

Yayımlanan çalışmada, sigarayı bıraktıran ilaçların, insanlarda şeker bağımlılığına karşı da kullanılmasının iyi bir strateji olup olmadığına hususunda daha fazla araştırmanın yapılmasının gerektiği de not edilmiş. Bu süre zarfında ise şu stratejiyi izlemen en doğrusu olacak: Şeker Yeme İsteğini Bastırmanın 7 Yolu

 

 

viridianprints