EYVAH! KOCAM BENİ ALDATIYOR (MU?)

| AŞK&SEKS

aldatma11

21. yüzyılda hâlâ erkeğin aldattığını anlama rehberi düzenliyorsak, aldatma gerçeğinden bir türlü uzaklaşamıyoruz demektir! Uzun süredir yaşadığın mutlu ilişkide tökezleyen bir şeyler var ve şüphe tohumları içinde bir yerde filizlenmeye başladıysa sinyalleri biz senin yerine çalalım! Ama dur hemen kesin bir yargıya varma, belki de aldatmıyordur. (“Her erkek aldatır” cümlesine baştan karşıyız bunu söyleyelim!) 

Uzman Klinik Psikolog ve Hipnoz Uzmanı Mehmet Başkak, bir erkeğin karısını aldattığını gösteren bariz işaretler olduğunu söylüyor. Ona kulak vermekte fayda var. Eğer gerçekten içini kemiren bir şeyler varsa, sana gerçekten aldattığını gösteren işaretleri sayalım. Psikolog Başkak, birçok kadının göz ardı ettiği 12 aldatılma işaretini yazdı.

aldatma21. Gömleğinin yakasında ve giysilerinde ruj lekeleri (evet bu bir klişe ama bunu yakalayanların sayısı azımsanamayacak çok!), vücudunda cinsel birliktelik esnasında oluştuğunu düşündüğünüz bazı izler, saçında ya da giysilerinde başka bir kadının kokusu… Sabah başka iç çamaşırıyla gidip akşam başka iç çamaşırıyla dönenler. Özellikle de bütün bunlar bir kereden fazla oluyorsa…

2. Dış görünüşüne kafayı takmış durumda mı? Belki daha iyi giyiniyor, belki birdenbire traş sonrası aşırı miktarda kolonya kullanıyor, belki aniden spor salonu aşkı depreşiyor ve ağırlık kaldırmaya başlıyor, aniden kullandığı parfüm değişiyor, kıyafet tarzı başkalaşıyorsa… Hiç adeti olmadığı zamanlarda eve gelip duş almaya başlaması ya da yatağa girmeden önce duş alması da başka bir ipucu. Bunu suçluluk duygusuyla yapıyor olabileceği gibi durum fark edilmesin, diğer kadının kokusu üstünden gitsin diye de yapıyor olabilir. Ayrıca diğer kadına ait herhangi bir izin kalmaması için de arabasını daha sık temizliyor olabilir.

3. Birdenbire eşinin çalıştığı saatler artıyor, hatta bazen iş gereği seyahat etmek durumunda kalıyor ve bazen birkaç gün bazen de daha uzun süre geceleri sizden ayrı mı geçiriyor? Özellikle bu durum diğer durumlarla beraber meydana geldiğinde, eşinin geceleri bir başkasıyla geçirdiğinin açık delilleri oluyor bunlar. Ayrıca eşinin senin bilgin dışında günlük masraflarında ciddi bir artış oluyorsa (yeme içme, otel masrafları gibi)….

4. İş yerindeki bir arkadaşına karşı birdenbire ilgisi artıyor, bu bekar bir kadın arkadaşı olabileceği gibi sizin kendi arkadaşlarınızdan biri bile olabilir. Önceden hiç olmadığı şekilde sürekli ondan bahsediyor ve ona hep yardımcı olmak istiyor. Hatta bu kadına çok fazla yardımcı oluyor. Bu durumda sen kendini adeta ezilmiş hissediyorsun.

5. Yanınızda ama seninle değil. Her ne kadar fiziki olarak yanında olsa da, eşiniz kendi dünyasında yaşıyor ve aslında gerçekten seninle beraber değilse.

6. Seni artık gözü görmüyor. Belki kafanın üzerine şapka niyetine bir çanta geçirsen dahi eşin bunu bile fark etmeyecek durumdaysa… Gerçek manada senin yanında olmak için ciddi çaba harcasa da, seni gerçekten fark edemiyorsa….

Man and Woman's Feet Playing Footsie

7. Eşin seni kıskanç ya da deli, paranoyak, aşırı kuşkucu vs olmakla suçluyor. Karşı saldırıya geçmek partnerlerine ihanet edenlerin en sık kullandığı silahtır. Seni kendinden şüphelenmeye sevk edecek belli bazı taktikleri vardır. Gerçekten genel olarak kıskanç biri değilsen, o zaman iç sesine güven.

8. Eşin sana sms mesajlarını ve mail hesaplarını gösteriyor. Aldatma konusunda uzmanlaşmış bir erkek mutlaka diğer kadın ya da kadınlarla görüşmek için senin hiç görmediğin ayrı bir cep telefonu kullanacaktır. Bu durum e-mail hesapları için de geçerli. Sosyal medya mesajlarına gelince de, ahmak değilse ya da özellikle sizin durumu fark etmeniz için uğraşmıyorsa, eşin tabii ki sosyal medya hesaplarında seni aldattığını ele verecek herhangi bir ipucu ya da kanıt paylaşmayacaktır.

FRANCE - JANUARY 24: In this photo illustration of adultery, a couple lie on the bed of a hotel room on January 24, 2014 in France. (Photo by Alvaro Canovas/Paris Match via Getty images)

9. Birdenbire ortaya çıkan aşırı kibarlık. TV’de ne istersen onu seyretmene izin veriyor, sana hediyeler alıyor ve en çok beğendiğin restoranda yemeğe götürmek istiyor. Daha önce sorun çıkardığı halde, seni kendine göre programlar yapmaya teşvik edip, arkadaşlarınla buluşmalarını, gezmeni desteklemeye başlamışsa… Bu durum iki sebepten olabilir. Eşlerini aldatan erkeklerden bazıları diğer ilişkilerinden dolayı genel olarak hayatlarında daha mutlu olmaya başlarlar, bazıları da aldattığı için suçluluk duyar ve bu tür jestlerle bir nevi yaptığını telafi etmek ister.

10. Belki de durum tam tersi ve eşin sürekli sende kusur buluyor veya onu aldattığını düşünüyor. Bir ilişki cazibesini kaybettiği zaman, eşlerin birbirine çabuk sinirlenmesi çok kolaydır. Aldatan taraf bazen aldattığıyla kalmaz ve şöyle düşünür; “Ben onu fark ettirmeden aldatabiliyorsam, o da belki aynı şekilde beni aldatıyordur.”

11. İş arkadaşlarından, arkadaşlardan ve aile üyelerinden gelen uyarılar ve imalar da önemli… Muhtemelen bu insanlar senin iyiliğini istiyor ve senin bilmediğin bir şeyleri biliyorlar.

12. İç sesin, eşinin seni aldattığını adeta haykırıyor. Belki iç sesinin söylediğini temellendirecek bir delil bulamıyorsun ama bu iç sesinin söylediği şeyin her zaman gerçek olmadığı anlamına gelmez. Yaptığı sadece belki de bin tane küçük ipucundan yola çıkarak sana gerçeği söylemek.

Bütün bu maddelerden sadece bir ya da ikisi tek başına bir şey ifade etmeyebilir elbette. Fakat maddelerden en az yarısını gözlemliyorsan aldatmanın ciddi işaretlerini de elde etmişsin demektir. Harekete geçme zamanı!

 

 

viridianprints