SAĞLIKLI VE GÜZEL TIRNAKLAR İÇİN…

 


Okyanus mavisi, ultra violet tonları, pembe, açık sarı, pembeye göz kırpan nude, mor, mercan kırmızısı… Bu İlkbahar sezonunda rengarenk ojeler seni bekliyor. Ki bu da tırnaklarının şenleneceği anlamına geliyor. Peki sağlıklı tırnaklar için neler yapman gerektiğini biliyor musun?

1- Tırnakların çabuk kırılmasının bir sağlık sorunu olduğunu unutma ve buna göre harekete geç. Kalsiyum takviyesi almak, bol su içmek ve meyve-sebze ağırlıklı beslenmek sorunu kısa sürede çözer. Bununla birlikte; eğer tırnak yeme, kemirme gibi alışkanlıkların varsa bunu önleyebilmek için kendini psikolojik olarak motive etmelisin. Örneğin, ellerini çok beğendiğin bir ünlünün fotoğrafını her gün göreceğin bir yere asabilirsin. Acı oje gibi ürünlerin de faydası olabilir.

2-  Tırnaklarını törpüleme şeklinin tırnak sağlığın için önemli bir konu olduğu yadsınamaz bir gerçek. Tırnaklarını küt kesip küt olarak şekil veriyorsan, takılma olasılığı daha fazla olduğu için daha kolay kırılacaklardır. Bu yüzden küt kesmeyi tercih ediyorsan, sivri köşeleri mutlaka hafifçe yuvarlamalısın.

3- Ojelerini iki-üç günde bir silmeli, yenileme öncesinde bir-iki gün bekleyerek tırnaklarının nefes almasını sağlamalısın.

4- Manikür yaparken tırnak etlerini kesinlikle kesme. Bunun yerine önceden bebe yağlı ılık suda bekletmiş olduğun tırnaklarında, ahşap manikür çubukları ya da törpü kullanarak etlerini geriye it.

5- Ojelerinin altına mutlaka base coat uygula. Bu sayede ojelerin kalıntı bırakmadan silinecektir. Bu da tırnaklarının daha fazla hava almasını sağlar.

 

 

Kaynak: Makyaj.com, Glamour 

Gif: Reader’s Digest 

 

viridianprints