SAÇLARINI NASIL YIKAMALISIN?

 


Saçlarını yıkamayı biliyor musun? Çok basit bir soru oldu, biliyoruz! Ama bu haberimizden sonra bunun cevabını bir daha düşüneceksin. Zira yeni terimler ve yöntemlerle doğru saç yıkamanın yeni kodlarını açıklıyoruz.

Eskiden yıkama ritüelimiz basitti; şampuanı döker, köpürtür ve durulardık. Hatta 80’li yıllarda banyoda Blendax marka mavi şişeli şampuandan başka bir şey yoktu. Alternatif azdı. Oldukça basit bir işlemdi yıkamak. Sonra bir krem kullanma, ardında da kepek problemi çıktı başımıza. Peşi sıra, ince telliye, kalın telliye, boyalıya özel, yatıştıran, kabartan şampuanlarla doldu raflarımız. Yıllar içerisinde anlaşıldı ki, bu yıkama işi sadece köpürtmekle bitmiyormuş. Meğer saç yıkanırken terbiye ediliyormuş.

Başımıza gelen en iyi şey: Şampuan

Anlayacağın şampuanın önemi büyük. Saç artistleri her saç tipi için ayrı formüle edilmiş ürünler ve uygulama teknikleri olduğunu vurguluyor. Hollywood ünlülerinin saç uzmanı Sally Hernshberger.  “Şampuan seçimi, gerçekten saç stilini dikte ediyor” diyor. Peki hangi saça, hangi şampuanı kullanmalısın?

1- Kıvırcık ve asi saçların varsa

Çok kuvvetli görünse de, kıvırcık saçlar hassastır. Zaten saç zayıf olduğu noktadan kıvrılır. Çok sık yıkama ve içerisinde sülfat gibi kurutucu etkisi olan ürünlerden uzak dur.

2- Saçların ince telliyse

Her gün yıkamanda sıkıntı yok; çünkü ince telli ve sönük saçlıların saç derilerinde yağ gözeneği fazladır. Bu da hızlı yağlanmaya neden olur. Sonu “kon” ile biten (mesela dimetikon) silikon bazı içeren şampuanlardan uzak dur. Aynı şekilde ağırlık yaratan krem bazlılardan da.

3- İşlem görmüş saçlara sahipsen

Hassasiyetin arttığı saçlardır, nazik davranarak yıkama sıklığını azaltman gerekiyor. Saç rengini koruyan özellikteki bir şampuan ile ilk adımı atabilirsin. Ayrıca rengi korumaya yardımcı parlaklık veren bakımları ayda birkaç defa kullanabilirsin. Suyun ısısı da önemli zira sıcak su, boyanın daha hızlı akmasına neden oluyor.

4- Kepeğin varsa

Çinko içeren şampuanları tercih etmelisin. Aynı şekilde katranlı sabun ve şampuanlar da işine yarayacaktır. Kepek, kafanın ölü derisidir. Cildin yenilenme hızının arttığı dönemlerde artar. Genelde yağ salgısının az olduğu kafa derilerinde daha çok oluşur. Bakım yağları ile ara sıra yaptığın nem bakımı da saç derin için etkili olacaktır.

Mini sözlük

Cowashing

Sadece saç kremiyle saçı yıkamak anlamına geliyor. Kıvırcık ve boyalı saçlara öneriliyor. Saç kremleri şampuana göre daha az temizleme özelliğine sahipler ama saçını yıkaman için yeterli. Çünkü saçı asıl temizleyen ıslak ellerinin hareketidir.

Prewashing

Şampuan öncesi yapılan uygulamaya deniyor. Saçın problemine uygun bir bakımdan söz ediyoruz. Özellikle sönük saçlara hacim vermek amaçlı kullanılabilir.

Spot-washing

Bu yöntemle saçının sadece belli bir kısmını, bölgesini yıkıyorsunuz. Bu tekniği kadınlar yıllardır kaküllerine uyguluyorlar aslında.

 

 

viridianprints