PARLAYAN GÜLÜŞLER…

| GÜZELLİK & STİL

 

Dişler kırışmaz ama onlar da yaşlanma belirtisi gösterir. Önündeki uzun senelerde güzel dişlere sahip olmak istiyorsan bu tavsiyeleri dikkate al!

1. Eğer dişlerin sarımtırak görünüyorsa, narçiçeği ya da fuşya tonlarında bir dudak parlatıcısı sür. Böylece dişlerin daha beyaz görünür. Griye çalan dişlerin varsa, bronz ya da kurşun renkli ruj sürmelisin.

2. Ten rengin ne kadar esmerse dişlerin de bir o kadar beyaz görünecektir. Cildine renk vermek için bronz ya da terracota renkli pudra sür ya da nemlendiricine bronzlaştırıcı jel karıştırıp uygula.

3. Piyasadaki şekersiz diş beyazlatıcı sakızlardan çiğneyebilirsin. Çiğnerken dişlerin yüzeyini temizleyen sakız, lekeleri de çıkaracaktır. Xylitol içeren sakızlar diş çürümesini önlüyor. Şekersiz olanları tercih et.

Floridalı Diş Hekimi Jason Olitsky, diş renginin seneler geçtikçe, çeşitli gıda ve içecekler nedeniyle koyulaştığını söylüyor. “Bu yüzden beyaz dişleri gençlikle özdeşleştiriyoruz.” Piyasadaki diş beyazlatma kitlerini kullanabilirsin. Günümüzdeki ürünler eskisinden daha güçlü ve içeriğinde bulunan yapışkan madde, ürünün yarım saat boyunca dişlerde kalmasını sağlıyor. Eski beyazlatıcılar sadece yüzde beş hidrojen peroksit içerirken, bugünkü ürünler yüzde dokuz buçuk hidrojen peroksit içeriyor. Swissdent Mountainfresh’de bulunan peroksit dişleri beyazlatırken, papaya ve ananas enzimleri dişlerdeki lekeleri çıkarıyor. Tekin Acar mağazalarında bulabilirsin.

Eğer şekerden vazgeçemeyen bir çocuk olsaydın, aynen Karayip Korsanları’ndaki Jack Sparrow karakteri gibi metal dişlerle gezerdin. Kimse ağzında bir avuç metal taşımak istemez… Alaşım dolguların çok güvenli olmadığı söyleniyor. Olitsky, bu dolguların gümüş, cıva ve diğer metallerin karışımından elde edildiğini söylüyor: “Dolguyu çıkarırken cıva ağzının içinde buharlaşabilir. Isolite aleti ise bu riski en aza indirgiyor. Ucu plastik olan bu alet, cıva baloncuklarını içine çekerek seni tehlikeden kurtarıyor. Diş hekimi, daha sonra dişlerdeki boşlukları reçine ile doldurabilir. Bu işlem dolgudan biraz daha pahalı olabiliyor.

New Yorklu Diş Hekimi Jeff Golub-Evans, dişlerin zamanla yerinden kaydığını ve onları düzelterek 10–15 yaş daha gençleşeceğini söylüyor. Altı ay boyunca diş teli kullanarak dişlerin kökünü hareket ettirebilirsin, böylece boşluklar kapanır ve dişlerin eğriliği kısa zamanda düzelir. Günümüzde incecik ve açık renkli teller kullanıldığı için güzelliğine de gölge düşmez. Dişine tel taktırmak için yaklaşık 4.000 TL harcarsın. Invisalign sistemi ile şeffaf plak taktırmak için ise yaklaşık 6.000 TL kadar bir miktarı gözden çıkarmalısın. Invisalign sistemi ile dişlerin biçimini dokuz aydan bir yıla kadar bir sürede düzeltmek mümkün.

Diş etlerini ihmal edersen, bakteriler orada yerleşip kızarma ve iltihaplanmaya neden olur. Kontrolü elden bırakırsan diş eti iltihabının ilk aşaması olan gingivitis hastalığına dönüşür, diş etlerin iyice hassaslaşır ve dişlerini kaybedebilirsin. Florür ve silica gibi hafif aşındırıcı maddeler içeren bir diş macunu ile dişlerini günde iki kez, iki dakika boyunca fırçalama alışkanlığı edin. Colgate Total Advanced Whitening çok etkili bir diş macunu. Günde bir kez ise ağız gargarası kullan. Listerine Antibakteriyel Ağız Gargarası.

 

viridianprints