PARFÜMÜNÜN CİLDİNLE UYUMU

| GÜZELLİK & STİL

 

Seni temsil eden kokuyu seçmekte zorlanıyorsun, değil mi? Cilt tipin, saatin kaç olduğu, burun reseptörlerinin karakteri gibi faktörler bu işi daha da zor kılıyor…

Aynı kokuların farklı insanlar üzerinde farklı koktuğunuz biliyoruz. Vücut ısısı, ter bezleri, stres seviyesi, hormonlar hatta cilt kalitesi bile bir kokunun üzerinizde nasıl duracağında belirleyicidir.Cilt farklılıkları aynı parfümün iki farklı kişide farklı durmasının en önemli sebebidir. Cildinizin dokusu ve pH seviyesi bir parfümün üzerinizde nasıl duracağına etki eder.

Parfümler yağlardan oluştuğu için cildiniz ne kadar kuru olursa kokuyu o kadar emecektir. Bu da cildinizin nemlenmesi anlamına gelir.

Eğer yağlı bir cilde sahipseniz parfümünüzdeki yağlar cildinizin yağlarıyla etkileşim içine girecektir ve nihai kokunuzun daha yoğun olmasına sebep olacaktır.

Parfümlerde farklı tiplerde yağlar bulunur. Bazı esansiyel yağlar cilt ile temasa geçtiğinde dengesizlik yaratır. Bu da kokuların insandan insana farklılık göstermesinde belirleyicidir.

 

 

viridianprints