OMUZ VE BOYUN TUTULMASINA KARŞI YOGA!

|  , anaslide, FITNESS

 


Omuzların ve boynun sürekli tutuluyorsa, sana önereceğimiz yoga pozlarına kulak ver! 

Boyun ve omuz tutulmalarına karşı, öncelikle gün içerisinde mümkün olduğunca dik durmalı ve telefonunu göz hizana yakın tutarak kullanmalısın.  Boyun, omuz ve üst sırttaki değişik kaslara ulaşmak için de sana önerebileceğimiz yedi hareket var. Bu hareketlerle birlikte diğer tüm Hatha, Yin, yogaterapi ve restoratif yoga pozlarının iyi geleceğini de unutma. Çok ağrılı olduğun bir dönemde, bir yoga merkezinde boyun ve sırta yönelik yoga terapi dersine katılmak da sana iyi gelecektir.  İşte evde yapman için beş, ofiste yapman için de iki hareket önerisi:

EVDE

Viparita karani: Yere uzan, bacaklarını 90 derece duracak şekilde duvara daya, kollarını iki yana bırak. 3-5 dakika bu pozda kal.

Onarıcı dinlenme: Yere sırt üstü yat, dizlerini bük ve ayak tabanlarını yere bas. Ayak bileklerin dizlerinin hemen altında değil, biraz önünde dursun. Kollarını gövdenin
iki yanına uzat. 5-10 dakika boyunca karnından nefes alarak yat.

Çocuk pozu: Dizlerinin üstünde otur; kollarını uzatarak öne katlan, alnın yere değsin. Kollarını ileride de tutabilirsin, gövdenin her iki yanına da alabilirsin. 3-4 dakika boyunca bu pozda kal.

Viparita karani: Yere uzan, bacaklarını 90 derece duracak şekilde duvara daya, kollarını iki yana bırak. 3-5 dakika bu pozda kal.

Kedi / inek pozu: Dört ayak üzerinde dur; nefes alırken kuyruk sokumunu içeri al, sırtını kabartıp göbek deliğine bak. Nefes verirken belini çukurlaştır, karnını gevşek bırakmadan başını kaldırıp karşıya bak. 5 kez tekrarla,
5 kez de tersini yap: Nefes alırken belini çukurlaştırıp karşıya bak, nefes verirken kamburlaş.

Garudasana kolları: Bağdaş kur, kollarını iki yana aç; bir kolunu diğerinin altında kalacak şekilde birbirine dola, avuç içlerin yaklaşsın veya birbirine değsin. Dirseklerini omuz hizana kaldır. Nefes alırken uza ve nefes verirken öne doğru katlan; 2-3 nefes al ve doğrul. Kollarını salla ve rahatla. Kolların yerini değiştir (üstte olan alta gelsin) ve hareketi tekrarla.

OFİSTE

Boyun germe: Dik otur. Bir elinle başını yandan hafifçe tut. Başını kulağın omzuna yaklaşacak şekilde yana doğru esnet. Sert ve hızlı hareketler yapma. 10’a kadar say. Diğer tarafta tekrarla.

Trapez germe: Nefes alırken kollarını iki yana aç, nefes verirken kendine sarıl. 3-4 nefes bu pozda kal.

 

Uz. Dr. Banu Taşcı Fresko, Nöroloji, Yoga ve Yogaterapi Uzmanı

 

viridianprints