MUZ KABUĞUNU ÇÖPE ATMA! İŞTE NEDENLERİN…

 


Muz kabukları, senin için muzun kendisinden bile daha faydalı.

Smoothie yapmak için elinin altında  muz bulunduran biriysen, sana eğlenceli bir bilgi verelim: Muz kabukları, bu meyvenin kendisinden daha besleyici. Eğer güçlü bir blender’ın varsa, muzun kabuklarını dahil ederek sağlık yararlarından daha fazla faydalanabilirsin. Sadece sapını çıkarıp geri kalan her şeyi oraya atarak, oldukça lezzetli bir smoothie yapabilirsin.

“Peki muz kabukları neden bu kadar yararlı?” diyorsan, işte cevaplarımız:

1/ GÖZLERİNİ KORUR

Muz kabukları, göz sağlığına katkıda bulunan vitamin ve lutein içerir.  Ayrıca bu kabukların gözlerini makula dejenerasyonu ve katarakttan koruduğu düşünülüyor.

2/ MODUNU YÜKSELTİR

Muz kabuğu, triptofan içeriyor ve ruh halini yükselten serotonin bakımından zengin. Ayrıca muzlar olgunlaştıkça, salgılanan serotonin seviyesi de artıyor. Bu da gün boyu daha mutlu ve enerjik hissedeceğine dair güzel bir işaret!

3/ KALBİNİ KORUMANA YARDIMCI OLUR

Bu kabuklar; vücudundaki sıvı ve elektrolikit seviyelerini sodyum ile çalışarak dengeleyen, kalp atışlarını düzenleyen ve kalp hastalıklarına karşı koruyan potasyum açısından zengin. Ayrıca potasyum, dişlerini beyazlatmak için de kilit bir rol oynuyor.

4/ ANTİOKSİDAN AÇISINDAN ZENGİNDİR 

Muz kabuğu, kanserle mücadele etmeye yardımcı olan antioksidanlar açısından (polifenoller ve karotenoidler)  yüksek fitokimyasal yoğunluklara sahip.

5/ KİLO VERMENE YARDIMCI OLUR

Muz kabuğunun çözünebilen ve çözünemeyen lifinin çok yüksek olması, sindirimi yavaşlatıyor ve doygunluk hissini artırıyor. Bu durum, kilo vermeye çalışıyorsan adeta bir nimet. Bu lifler, aynı zamanda kolestrolü düşürmeye de yardımcı oluyor.

6/ ÇÖPE ATMAMIŞ OLURSUN

Son olarak, muz kabuğunu bir şekilde tüketmen, karbon ayak izini de azaltır. Onunla smoothie yapmak için güçlü bir blender’ın yoksa, besleyici bir çay da yapabilirsin.

 

 

viridianprints