MEVSİMİNDE TÜKET

| BESLENME & ZAYIFLAMA

 

Mevsiminde mutfakta harikalar yaratmanın formülünü sorarsan, sana şu cevabı verebiliriz: Manavlarda şu sıralar yer alan mevsim meyvelerini tariflerinde bol bol kullan ve bir sonraki yaza kadar onlarla vedalaş.

Yaz aylarının güzelleri domates, şeftali, mısır ve vişnenin şimdi tam zamanı. Yaz meyve ve sebzelerinin bazılarını dondurulmuş olarak bulabiliyor olsak da, mevsiminde alıp yemek çok daha iyi.
Mesela mısırın zamanı geçince tadı kaçıyor ve içindeki şeker nişastaya dönüşüyor. Domates vaktinden erken toplanırsa ya da rafta uzun süre dayanması için üzerine etilen sıkılırsa lezzetini kaybediyor.
Vişne, en yüksek şeker seviyesine dalında durduğu son birkaç günde ulaşıyor. Fakat genelde uzun bir yolculuk yapacaksa, olgunlaşma zamanı beklenmeden hasat ediliyor. Elbette bu da lezzet kaybı demek.
Kaliforniya’daki Andy’s Orchard’da Meyve Uzmanı Andy Mariani’e göre, olgunlaşmış şeftalinin ömrü oldukça kısa. Bu tür meyveleri satın alırken mükemmel görünüme aldanma ve sadece bulunduğun yerde mevsimindeyken al.
Bu hızlı ve kolay tarifler, güneşin olgunlaştırdığı lezzetlerin tadını tam anlamıyla almanı sağlayacak. Dilersen yaz bitmeden bazı meyveleri dondurucunda stoklayabilirsin.

02

Domates
Biraz tatlı, biraz da aromalı olan bu sulu salata, sıcak yaz akşamlarının hararetini tam anlamıyla söndürecek.
DOMATES-KARPUZ SALATASI
4 KİŞİLİK
Bir porsiyonda: 50 kalori, 0 gr yağ, 12 gr karbonhidrat, 5 mg sodyum, 2 gr lif, 2 gr protein

Bir salata kâsesinde, 300 gram yarıya bölünmüş kiraz domates, 260 gram yarım ay şeklinde doğranmış salatalık, 300 gram karpuz (kaşıkla top hâlinde çıkartılmış) ve ince kıyılmış 1 küçük kırmızı soğanı karıştır. Üzerine 2 tatlı kaşığı balsamik sirke gezdirip 5 dakika dinlenmeye bırak. Tatlandırmak için üzerine bir dal tarhun otu ufala ve karabiber serpiştir.

03

Şeftali
Taze, hafif ve canlandırıcı! Bu yemek çok az kaloriye kocaman bir lezzet sığdırıyor.
MARUL YATAĞINDA TAVUK VE ŞEFTALİ SALSA
8 KİŞİLİK
Bir porsiyonda: 100 kalori, 3 gr yağ (0,5 gr’ı doymuş), 7 gr karbonhidrat, 75 mg sodyum, 1 gr lif, 12 gr protein

Bir kâsede 2 çorba kaşığı misket limonu suyu, 1 çorba kaşığı sıvıyağ ve ½ tatlı kaşığı toz kırmızıbiberi çırp. Deniz tuzu ve karabiberle tatlandır. 3 ince dilimlenmiş şeftali, 1 ince kıyılmış kırmızı soğan, 1 çorba kaşığı kıyılmış jalapeno biberi ve 300 gram haşlanıp didiklenmiş tavuk ekle. Hepsini iyice karıştır. 8 marul yaprağına paylaştır ve taze kişnişle süsle.

04

Mısır
Bu tatlı ve basit sebzeyi ızgarada pişirmek, ona iştah açıcı bir görüntü ve karşı konulmaz bir tütsü tadı verir.
IZGARA MISIR VE HAŞLANMIŞ EDAMAME
8 KİŞİLİK
Bir porsiyonda: 150 kalori, 7 gr yağ (1 gr’ı doymuş), 18 gr karbonhidrat, 60 mg sodyum, 3 gr lif, 5 gr protein

Izgarayı 200-230 dereceye ayarla ya da ızgara tavasını ısıt. 6 tane mısırın koçanını soyup hazırla. 1 kırmızıbiberin sapını kesip çekirdeklerini çıkartarak ikiye böl, ½ kuru soğanı soy. Hepsini yağlı kâğıdın üzerine yerleştirip üzerine 2 çorba kaşığı sızma zeytinyağı gezdir. Deniz tuzu ve karabiber serpiştirip iyice yedir. Ardından sebzeleri ızgaraya aktarıp 10-15 dakika, birkaç defa döndürerek, rengi değişinceye ve ızgara izi çıkıncaya kadar pişir. Soğumaya bırak. Daha sonra 180 gram edamameyi haşla ve onun da soğumasını bekle. Servis kâsesinde 1 çorba kaşığı zeytinyağını aynı miktarda beyaz şarap sirkesiyle çırp. Pişmiş olan kırmızıbiberi ve soğanı küp şeklinde doğra. Mısır tanelerini koçanından ayır. Tüm sebzeleri servis kâsesine aktarıp karıştır. Tuz, karabiber ve ince kıyılmış 3 taze fesleğen yaprağıyla tatlandırıp servis yap.

05

Vişne
Vişne! Bu ekşimsi yaz meyvesi, hızlıca hazırlayacağın mezelere lezzet katar. Tabii yaz kekleri ve tatlılarına da…
VİŞNE VE KEÇİ PEYNİRLİ EKMEK ÜSTÜ
24 DİLİM
Bir dilimde: 80 kalori, 2,5 gr yağ (1 gr’ı doymuş), 13 gr karbonhidrat, 135 mg sodyum, 1 gr lif, 3 gr protein

Bir kâsede 300 gram vişne (saplarından ayrılmış, çekirdekleri çıkarılmış ve ikiye bölünmüş), 1½ tatlı kaşığı kırmızı şarap sirkesi, bir tutam deniz tuzu ve bir tutam şekeri karıştır. 10 dakika dinlendir. Bu sırada 24 baget dilimini 2 çorba kaşığı sızma zeytinyağı ile fırçala. Ekmekleri kenarlarının rengi değişinceye kadar yaklaşık  90 saniye kızart. Soğumaya bırak. 110 gram keçi peynirini ekmeklerin üzerine sür. Vişneli karışımı eşit bir şekilde paylaştır. İnce kıyılmış 3 adaçayı yaprağıyla süsle.

Denemen İçin Daha Fazla Lezzet
Fıstık ve Zeytinli Izgara Domates
6 KİŞİLİK
Bir porsiyonda: 270 kalori, 21 gr yağ (2 gr’ı doymuş), 16 gr karbonhidrat, 580 mg sodyum, 3 gr lif, 5 gr protein

Bir fırın tepsisini yağlı kâğıtla kapla. 180 gram biberli yeşil zeytin, 125 gram tuzsuz Antep fıstığı (Siirt fıstığı) ve 35 gram galeta ununu mutfak robotuna aktar; 15-20 saniye boyunca karıştır. Üç iri domatesi bir parmak kalınlığında dilimlere kes ve yağlıkâğıdın üzerine diz. 2 çorba kaşığı sızma zeytinyağı gezdir, ardından zeytinli karışımı eşit bir şekilde domateslerin üzerine paylaştır. Üstü kızarıncaya kadar fırının ızgara ayarında 3-4 dakika pişir. Fırından aldıktan sonra 1 çorba kaşığı zeytinyağı gezdirerek sıcak ya da ılık servis yap.

Yoğurtlu Izgara Şeftali ve Zencefilli Kurabiye
4 KİŞİLİK
Bir porsiyonda: 190 kalori, 5 gr yağ (1 gr’ı doymuş), 29 gr karbonhidrat, 70 mg sodyum, 2 gr lif, 7 gr protein

Izgarayı 200-230 dereceye getir ya da ızgara tavasını ısıt. 4 şeftaliyi ikiye bölüp çekirdeklerini çıkart. Küçük bir kâsede 1 çorba kaşığı Bourbon, 1 çorba kaşığı esmer şeker ve ½ tatlı kaşığı toz zencefili çırp. 2 tatlı kaşığı sıvıyağ ilave et. Bu karışımı fırça yardımıyla şeftalilerin kesik taraflarının üzerine sür. Sürdüğün yer alta gelecek şekilde şeftalileri 2-4 dakika, ızgara izi çıkıncaya kadar pişir (Bourbon alev alabileceğiiçin çok dikkatli ol). Her yarım şeftalinin üzerine bir kaşık çırpılmış yağsız yoğurt koy. En üste ufalanmış zencefilli kurabiye serpiştirerek servis yap.

Erik ve Labneli Mini Muffinler
12 ADET
Bir adette: 100 kalori, 4,5 gr yağ (2,5 gr’ı doymuş), 14 gr karbonhidrat, 55 mg sodyum, 1 gr lif, 2 gr protein

Fırını önceden 200 dereceye ayarlayıp ısıt. 12 mini muffin kabını pişirme spreyiyle yağla. Orta boy bir kâsede 35 gram un, 45 gram mısır unu, ½ tatlı kaşığı kabartma tozu ve ¼ tatlı kaşığı karbonatı karıştır. Başka bir kapta 2 çorba kaşığı eritilip soğutulmuş tereyağı, 2 çorba kaşığı toz şeker, 2½ çorba kaşığı az yağlı yoğurt ve 1 yumurtayı iyice çırp. Islak karışımı kurunun içine dök ve iki karışım birleşinceye kadar karıştır. 80 gram mısır tanesi ekle. Hamuru muffin kaplarına paylaştır ve rengi değişinceye kadar, yaklaşık 14 dakika pişir. Soğuduktan sonra muffinlerin tepesini kes, ardından hem üst hem de alt taraflarını (kesik olan yerleri üste bakacak şekilde) servis tabağına yerleştir. Küçük bir kâsede 5 çorba kaşığı labneyi ¼ tatlı kaşığı vanilya ile çırp. 24 muffin yüzeyinin üzerine eşit şekilde sür. Bir büyük kırmızı eriği küp şeklinde kes, labnenin üzerine serpiştir. Kestiğin muffin tepelerini en üste yerleştir. En üste 60 ml agave şurubu gezdirerek servis yap.

Vişne ve Fındıklı Tabule
6 KİŞİLİK
Bir porsiyonda: 210 kalori, 12 gr yağ (1 gr’ı doymuş), 25 gr karbonhidrat, 40 mg sodyum, 6 gr lif, 5 gr protein

1 su bardağı ince (köftelik) bulguru kapaklı bir kâseye al. Üzerine eşit miktarda kaynar su ve 1 limonun suyunu dök. Kapağını kapat, bulgur sıvıyı tamamen çekinceye kadar (10-15 dk) bekle. Yarım demet ince kıyılmış taze nane, 300 gram ikiye kesilmiş ve çekirdekleri çıkarılmış vişne, 85 gram kavrulmuş ve kıyılmış fındık, 2 çorba kaşığı sızma zeytinyağıyla karıştır. Tatlandırmak için deniz tuzu ve karabiber serpiştir.

 

viridianprints