METABOLİZMA YAVAŞLATAN DİYET YANLIŞLARI

 

Yaza hazırlık yapmak ve kilo vermek isterken metabolizmanı yavaşlatıyor olabilirsin. Diyetisyen Dilara Koçak, sana zarar veren 6 diyet yanlışını açıklıyor.

diyet beslenme kadin

Havalar ısındı, doğa yavaş yavaş uyanıyor…Kışın tembelliği ve baharın yorgunluğuyla hareketin azalmış, hatta birkaç kilo almış bile olabilirsin. Bahar genellikle yaz aylarına hazırlık olarak görülüyor. Diyet ve beslenme konularına olan ilgi patlama yapıyor; herkes yaza birkaç beden küçülmüş olarak girmek istiyor. Ancak yaza ince girmek ve hızlı kilo vermek için bazı yanlışlıklar yapılabiliyor. Ne yazık ki bunların yanlış olduğunu fark ettiğinde metabolizmana zarar vermiş oluyorsun ve onu tekrar eski haline getirmen zaman alabiliyor. İşte metabolizmana zarar veren altı diyet yanlışı:

1- Öğün atlamak.

Metabolizmanı canlı tutmak ve yağ yakımını hızlandırmak için üç ana öğün yapman çok önemli. Ara öğün tercihi ise bireysel özellikler, kişinin yaşam şekli ve alışkanlıklarına göre değişebiliyor. Uzun saatler boyu çalışan bireyler veya hipoglisemisi olan kişilerin daha sık öğün yapması gerekebiliyor. Üstelik, ara öğün yaparak bir sonraki öğünde açlığını daha kolay kontrol edebiliyorsun. Özetle üç ana öğün şart. Ana öğünleri atladığın durumda (kahvaltı yapmamak gibi) metabolizman yavaşlıyor, haberin olsun.

Next

 

viridianprints