MAYIS SAYIMIZDAN: VIVAMAYR DETOKSU

| SAĞLIK

 


Yayın Yönetmenimiz Sibel Yeşilçay’ın VIVAMAYR Sağlık ve Detoks Merkezi’nde deneyimlediği detoksla ilgili Mayıs sayımızda yer alan yazısının devamı:

bahce kadin

Yaşam tarzımızda bazı değişiklikler yaparak, iyi bir egzersiz planı uygulayarak ve sağlıklı bir diyeti sürdürerek uzun vadede sağlıklı kalmak mümkün. Bu değişikliklerin kalıcı olabilmesi içinse, senin de artık bildiğin gibi 21 gün gerekiyor. Yılda bir kez uygulanması önerilen VIVAMAYR detoksunun en az bir hafta, mümkünse üç hafta devam ettirilmesinin nedeni bu.

Hayatımda Neler Değişti?

“Ne yersen ‘O’sun”a o kadar inanıyorum ki… Bir kez daha hiç yanılmadığımı anladım: Asidik beslendikçe asidik, sağlıksız beslendikçe sağlıksız oluyoruz. Ben normalde de yavaş yiyen biriydim; ama iştahımın biraz açık olduğunu (abartabildiğimi!) itiraf ediyorum. Burada daha da yavaş yiyerek, yediklerimin tadını alarak, daha az miktarlarla yetinmeyi öğrendim. Mayr tıbbında ara öğün önerilmiyor; bunun da sebebi, sindirime rahat çalışma ve dinlenme şansı tanımak. Ancak ara öğün meselesi biraz tartışmalı ve kişiye göre değişiyor. Ben vücudumun sesini dinliyor, ihtiyaç duyuyorsam ara öğün yapıyor, akşam yemeğimi erken yiyor ve eskiye oranla daha hafif öğünlerle günümü tamamlıyorum.

Yemeklerle birlikte su içme alışkanlığımı bıraktım: Yemekten yarım saat önce su içmeyi kesiyor ve tekrar içmeye yemekten yarım saat sonra başlıyorum. Bende en çok işe yarayansa, doktorumun saat 16.00’dan sonra çiğ gıda yememe öğüdünü dinlemek oldu. Yani akşamları salata ve meyve yemiyorum. Böylece sindirim sistemim geceyi çok rahat geçiriyor ve sabah dümdüz bir karınla uyanıyorum. Kısacası bana iyi gelmeyen her şeyi bıraktım ya da değiştirdim.

Egzersize gelince: Koşmayı çok seviyor olsam da, bedenimin yogaya ne kadar ihtiyaç duyduğunu fark ettim. Bol bol yaptım (ve yapacağım!) da… Mayr tıbbında egzersiz sağlıklı bir hayatın olmazsa olmazlarından biri. Detoks süresince yüksek yoğunluklu kardiyo tavsiye edilmiyor; ancak yürüyüş, yüzme, fonksiyonel egzersiz ve yoga ile bedenimi her gün çalıştırdım. Bunun yanı sıra yağ ve kas oranı gibi ölçümleri içeren vücut analizim yapıldı ve bana özel bir egzersiz planı da aldım.

Kinesiyoloji testinde beni güçsüzleştirdiğini öğrendiğim kahveyi, doktorumun tavsiyesiyle günde bir fincana düşürdüm. Laktozun bana iyi gelmediğini öğrendiğim için, sütümü artık laktozsuz alıyorum. Glüteni hayatımdan çıkarmasam da oldukça azalttım. Meyve şekeriyle aramın hiç fena olmadığını (vücudumun fruktozu iyi tolere ettiğini) öğrendiğim için günde iki porsiyon meyvemi keyifle yiyorum. Bol su ve bitki çayları hayatımın zaten vazgeçilmezi… Bir şey daha var: Bundan sonra ayda bir kez, ihtiyaç duyarsam iki kez olmak üzere bir günümü Mayr detoksunu tekrarlamaya ayıracağım. Böylece hissettiğim bu inanılmaz hafifliği sürdürmek ve sağlığımı korumaya devam etmek istiyorum. Eğer bu konu ilgini çekiyorsa vivamayr.com adresinde birçok makale bulabilirsin.

VIVAMAYR Sağlık ve Detoks Merkezi’nde geçirdiğim bir hafta, sanırım kendime yaptığım en büyük iyiliklerden biri oldu. Telefonumu bile kapattığım son birkaç günde dijital detoks da yapmak her şeyden arınmamı sağladı. Üç haftayı tamamen şekersiz geçirdikten ve en küçük bir kaçamak yapmadıktan sonra yediğim ilk elmanı tadı nasıldı dersin? Tarif edemeyeceğim kadar lezzetli!

 

viridianprints