MAKYAJ SANATÇISI BOBBI BROWN’DAN MUHTEŞEM DUDAKLARIN SIRLARI

 

Dudaklarına göstereceğin biraz ilgiyle, yumuşacık ve dolgun dudaklara kavuşabilir, yüzünü daha genç gösterebilirsin.

dudak

İnce bir deriye sahip olan dudaklar, yağ bezlerinden yoksundur ve sürekli dış etkenlere maruz kalır. Çok da kolay bir şekilde çatlarlar. Ardından yaş faktörü geliyor: Yaşlandıkça, dudaklarımız da küçülüyor, renk kaybediyor ve kuruyor. Fakat çoğu kadın, dudak bakımına vakit ayırmıyor. Daha sağlıklı ve pürüzsüz dudaklar için uygulaman gereken plana göz at:

İçten Dışa Nemlendir

Yeterli su içmiyorsan, dudakların bunun ilk habercisi olabilir. Ayrıca, bedenini allak bullak eden stresle boğuşuyorsan, su da dahil olmak üzere gerekli besin öğelerinden yoksun kalırsın.

Vücudunun ihtiyacı olan suyu almak için mutlaka litrelerce su içmen gerekmiyor. Bitki çayları, hindistan cevizi suyu, hatta meyve ve sebzeler (salatalık, kavun gibi) bile yüksek oranda su içerir ve vücuduna alman gereken suyun bir kısmını karşılar İdeal su miktarı herkes için farklıdır. Eğer idrarının rengi açık sarı tonlarındaysa (ve dudakların daha az kuruysa) gayet yeterli su içiyorsun demektir.

Dudak Stiklerini Pas Geç

Stik formundaki dudak nemlendiricilerine bağımlı mısın? Bu ürünler, dudaklarını nem kaybına karşı koruyor olsa da, aslında dudak derisi tarafından tam olarak emilemiyor ve dudaklara ekstra bir nem vermiyor. Eğer formülünde mentol ya da kafur bulunuyorsa, dudaklarını tahriş edip daha da kurutabiliyor! Onun yerine, içeriğinde suyu atmosferden cildine çekecek hyalüronik asit, skualen gibi nem tutucular ve shea yağı, avokado ya da jojoba yağı gibi nemi hapseden örtücüler bulunan kremsi ürünlerle dudaklarına yardımcı olabilirsin. Ben, çok gerekli olduğunda nem tutucu ve örtücü içeriklerle formüle edilen Bobbi Browm Hydrating Eye Cream’i ( TL Simgesi 128, bobbibrown.com.tr) göz kremi olmasına rağmen dudaklarım için kullanıyorum. Çok yağlı olmayan dokusu sayesinde rujun altına uygulamak harika oluyor. Sen e kendi seçtiğin bir krem ya da merhemi sabah ve akşam ya da kuruduklarını hissettiğin herhangi bir anda dudaklarına uygulayabilirsin.

Peeling Yap

Dudaklarımın üzerindeki pürüzlü deriden kurtulmak için, öncelikle dudaklarımı bir nemlendirici ya da yüz yağı ile hazırlıyorum. Ardından yumuşak kıllı bir diş fırçasıyla hafifçe fırçalayarak pul pul görünen ince derileri temizliyorum. İstersen kahverengi şeker ve zeytinyağı ya da hindistan cevizi yağı kullanarak parmak uçlarınla dudaklarına birkaç dakika masaj da yapabilirsin. Yalnız, peeling işlemi için tuz kullanmamaya dikkat et; çatlamış deriyi tahriş edecektir. Dudaklarını duruladıktan sonra dudak nemlendiricini sürerek bakımını tamamla. Haftada en fazla bir defa peeling uygula; fazla deriyi hassaslaştırabilir.

Güneşten Koru

Göz ya da dudak kremin geniş spektrum SPF içermiyorsa, gün içinde en az SPF 15 (eğer plajdaysan SPF 30) içeren bir dudak nemlendiricisi ya da ruj sürmelisin.

Dudaklarını Daha Mutlu ve Güzel Yapacak 3 Hile:

  • Açık renk ruj kullan: Açık renkler, daha az yumuşatıcı içeren ve dudakları kurutabilen koyu renk rujlara göre, pul pul olmuş dudaklara karşı daha merhametli oluyor. Bobbi Brown Creamy Lip Color in Rose Petal’ı ( TL Simgesi 85; bobbibrown.com.tr) deneyebilirsin.
  • Parlatıcıları sev: Biraz parıltı dudaklarını pürüzsüz gösterebilir. Uzun süre dayanıklı ya da mat bitişli formüller ise dudak kusurlarını açığa çıkarır. Eğer bu tür bir ürün kullanacaksan, üzerinden renksiz bir dudak nemlendiriciyle geçebilirsin.
  • Dolgunlaştır: Çatlamış dudaklar ince görünebilir. Dudak çizginin dış kenarlarını, rujunun renginden bir ton koyu dudak kalemiyle çerçeveleyerek sahte fakat başarılı bir etki yaratabilir, dudaklarını olduğundan çok daha dolgun gösterebilirsin.

 

 

 

viridianprints