KUŞKONMAZIN FAYDALARI

 

Kuşkonmazın mucizevi faydalarını yakından inceleyelim.

kuşkonmaz

Evet, kuşkonmaz idrarının biraz kokmasına neden olabilir. Ama bu gerçeği göz ardı etmen ve tabağını kuşkonmaz ile doldurman için birçok neden var. A, C, E, K, B6 vitamini; demir, folat, bakır, kalsiyum, protein ve lif barındıran bu süper besin, sana birçok sağlık faydası da sunuyor.

1- Zayıflamaya yardımcı

Yağ ve kalori açısından düşük olan kuşkonmaz, çözünebilir ve çözünemeyen lifler barındırması ile de zayıflamak isteyenlerin sofralarında mükemmel bir tercih olarak çıkıyor. Vücudun lifli yavaş sindirdiği için de iki öğün arasında kendini daha tok hissediyorsun. Dahası, lif sayesinde kabızlık sorununu aşabilir, kolesterolünü de düşürebilirsin. Yumurta ile birleştiğinde ise harika oluyor.

 

2- İdrar yollarını düzenler

Asparajin adı verilen amino asitten yüksek miktarda barındıran kuşkonmaz, doğal bir idrar söktürücüdür. Başka bir deyişle, kuşkonmaz tüketimi sayesinde vücudundaki fazla sıvılardan ve tuzdan kurtulabilir, idrar yolları enfeksiyonlarına karşı koruma kalkanı oluşturabilirsin.

İdrarını seyrek yapan kadınlarda, idrar yolu enfeksiyonlarına rastlanabiliyor. Kuşkonmaz ile destekleyeceğin beslenme planında, bu sorunlara karşı da önlem almış olursun.

3- Antioksidan deposu

Kuşkonmaz (özellikle de mor olanı), meyvelere ve sebzelere kırmızı, mavi ve mor renkler veren ve antioksidan etkisi bulunan antosiyaninler barındırır. Antosiyaninler, vücudundaki serbest radikallerle savaşır. Kuşkonmazı pişirirken, ne az ne de çok pişirmeye çalış. Pişirmek, bu sebzedeki kanser karşıtı potansiyeli artırsa da, uzun süre pişirilmesi sonucunda doğal faydaları olumsuz etkilenebilir. Fazla pişirildiğinde içerisindeki vitaminler de suya karışabilir. 

Next

 

viridianprints