KÖTÜ ALIŞKANLIKLARINDAN KURTUL

 


Daha genç görünmek hepimizin isteği… Bunun için bütçemizin önemli bir bölümünü kozmetik ürünlere yatırırken, çok basit kuralları görmezden gelebiliyoruz. Sana hem içten hem de dıştan büyük zarar veren bu basit kuralların üstünden bir kez daha geçelim mi?

Tıpkı ölüm ya da ödememiz gereken vergiler gibi, yaşlanmak da hayatın kaçamadığımız gerçeklerinden biri. Ancak zamanından önce yaşlanmak ya da yaşlanmamak, tamamen senin kontrolün altında olan bir durum. Çünkü onu seçimlerinle sen hızlandırıyor ya da yavaşlatıyorsun. Günlük hayatında yapmayı sürdürdüğün ve belki de farkında bile olmadığın bazı alışkanlıklar, daha yaşlı görünmene ve hızla yaşlanmana sebep oluyor. Bu altı alışkanlığı hayatından çıkar ve bırak kaybettiğin yıllar yüzüne geri gelsin.

HATA 1: Güneş Koruyucusu Kullanmayı Unutmak

New York’taki Mount Sinai Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Dr. Joshua Zeichner, cildinin genç ve sağlıklı görünmesi için yapabileceğin ilk şeyin SPF içeren güneş koruyucusu kullanmak olduğunu söylüyor:
“UV ışınlarına maruz kalmak cilt hücrelerine, kolajen yapısına ve elastinlere zarar veren serbest radikallerin ortaya çıkışına neden oluyor. Bu da cildin erken yaşlanmasına, kırışıklıklara, cilt lekelerine ve hatta cilt kanseri gelişimine bile sebep olabiliyor. Günlük olarak azar azar gün ışığına maruz kalmak bile ileriki dönemlerde kötü sonuçlar doğurabilir.”
Sana ibretlik bir örnek: Avustralyalı araştırmacılar, 900’den fazla kişiyi dört yıl boyunca takip etmiş. Ve günlük olarak güneş koruyucusu uygulayan insanların, diğerlerine göre yüzde 24 daha az yaşlanma belirtisi gösterdiğini ortaya çıkarmış. Dermatologic Surgery’de yayımlanan bir çalışmaya göre, sadece 30 SPF içeren bir güneş koruyucusunu 12 hafta boyunca kullanmak bile -eşit olmayan cilt dokusu ve pigmentasyon gibi-
UV ışını bağlantılı cilt hasarlarını görünür biçimde geri döndürmek için yeterli.

Tüm cilt tiplerine uygun hafif bir formül arıyorsan, su bazlı bir güneş koruyucusu tercih et. Bioderma Photoderm MAX Aquafluid SPF 50+ (A72,50; eczanelerde), hücresel bioprotection® formülü ile ciltte hücrelerden başlayan koruma sağlıyor ve güneş kaynaklı cilt yaşlanmasının önlenmesine destek oluyor.

HATA 2: Yeterince Uyumamak

Uyku yalnızca zihin sağlığını korumakla kalmıyor, daha genç görünmeni de sağlıyor. Dr. Zeichner, cilt hücrelerinin tıpkı geceleri uykuya dalmanı ve sabahları uyanmanı sağlayan uyku döngün gibi 24 saatlik bir ritimde çalıştığını söylüyor. Geceleri uyumak tam olarak ne işe yarıyor dersin? Cildinin gün boyunca güneş ışığı, kirlilik ya da sivilce gibi sebeplerle maruz kaldığı zararları tamir ediyor. Dr. Zeichner, “Gerekenden az miktarda uyuduğunda bütün bu süreci sekteye uğratmış oluyorsun ve cildin bir sonraki gün için hazırlanamıyor” diyor.

Kısacası, uykusuzluk cildini strese sokuyor, tamir sürecini es geçiyor ve bu da daha az sağlıklı hücrelere ve erken yaşlanmaya neden oluyor. Dr. Zeichner, gerçek anlamda dinlenebilmek için her gece sekiz saat uyumanı öneriyor.
Cildin uyku sırasında susuz kalabilir; bunu önlemek için de yatağa girmeden evvel tüm vücuduna nemlendirici sürmelisin. Çünkü kuru ve enflamasyona sahip cildin gece kendini iyileştirme becerisi kısıtlanır. Neutrogena Deep Moisture Ekspres Vücut Spreyi’ni (27,50 TL) deneyebilirsin. Yüzün içinse, cilt tipine uygun bir serum ve nemlendirici uygulamadan yatağa girme.

HATA 3: Yeterince Sebze ve Meyve Yememek

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin verilerine göre, insanların yüzde 90’ı tavsiye edilen miktar olan günde üç ila beş porsiyon (300-500 gr) sebzeyi tüketmiyor. Yüzde 76’sı ise yeterince meyve (günde bir, iki porsiyon) yemiyor. Ancak Amerikan Dermatoloji Akademisi’nin (AAD) yaptığı çeşitli çalışmalara göre, hastalıklarla savaşan meyve ve sebzelerle dolu dengeli bir beslenme düzeni, diğer faydaları bir yana, cildin erken yaşlanmasına sebep olan zararı da önlüyor. Nedeni ise, sebze ve meyvelerin içinde cilt hücrelerini sağlıklı tutan ve zararlı serbest radikallerle savaşan antioksidan ve vitamin gibi besleyici öğelerin bulunması.
ISRN Dermatology’de yayımlanan bir incelemeye göre, özellikle E vitamini cildi UV ışınlarının zararından koruyor, pigmentasyon sorunlarını dengeliyor ve enflamasyonu azaltıyor. Ayrıca Journal of the American Academy of Dermatology’de yayımlanan bir araştırmaya göre A, C ve B3 vitaminleri kolajen yıkımını önlüyor, elastikiyeti koruyor ve hiperpigmentasyonu azaltıyor. Bu tanımları dolduracak sebze ve meyveler hangileri mi? Öncelikle ıspanak gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler, tatlı patates, portakal, kırmızıbiber, çilek, kuşkonmaz ve mantar.

HATA 4: Fazla Şeker Tüketmek

O çok sevdiğin tatlı çöreklerin sana verdiği zarar sadece bel bölgenle sınırlı değil. Beyaz ekmek, dondurma ve patates kızartması gibi nişastalı ve şekerli yiyecekler, yüzünde de pek çok soruna yol açabilir. Dr. Zeichner, bu yiyeceklerin kan şekeri seviyesini aniden yükselttiği için enflamasyonu tetikleyebileceğini ve akne oluşumunu teşvik edebileceğini söylüyor. Sürekli sivilcelerle uğraşmaksa, kolajen yapının zarar görmesi nedeniyle çukur formunda kalıcı yara izlerine neden olabilir. Sivilceler bir süre sonra yok olsa bile, seni yaşlı gösteren ve güneş lekelerine benzeyen kahverengi/kırmızı lekelerle uğraşmak zorunda kalabilirsin. Bunlar zamanla geçse de aknelerini kontrol altında tutmadığında bu döngü tekrarlanabilir. Dr. Zeichner, çok fazla şekerli gıda yemenin ayrıca glikasyona (şeker moleküllerinin kolajenlere ya da cildinin ana yapıtaşlarına yapıştığı süreç) neden olabileceğini belirtiyor. Bu, kolajenleri sertleştirir ve daha az esnek hâle getirir, devamında da erken kırışmayı tetikler.
Şeker sadece cildine zarar vermekle kalmıyor elbette. Amerikan Diş Hekimleri Birliği’ne (ADA) göre kola ve kahve gibi koyu renkli şekerli içecekler, dişlerine de zarar veriyor ve leke oluşumuna yol açıyor. Bu da seni görüntü olarak olduğundan yıllarca ileriye götürebilir.

HATA 5: Sigara İçmek

Hâlâ sigara mı içiyorsun? O zaman ne yazık ki vücudunun ağır bedel ödeyen tek organının akciğerlerin olmadığını hatırlatalım. Çünkü sigara içmek hem daha yaşlı görünmene yol açıyor, hem de gerçekten seni daha hızlı yaşlandırıyor. Kanıt mı? Plastic and Reconstructive Surgery’de yayımlanan bir araştırmada, kardeşlerden birinin sigara içtiği ve diğerinin içmediği 79 çift ikizin yüz özellikleri karşılaştırılmış. Sonuçlarda sigara içen kardeşlerin, içmeyenlere göre dudak çevresinde daha fazla kırışıklık, gıdı ve göz altı torbalarına sahip olduğu görülmüş. Üstelik bu zararı taşıyan sadece yüzün değil. Vücudunun bazı bölümleri de (mesela kollarının iç kısmı) erkenden kırışmaya başlayabiliyor. Neden mi? Dr. Zeichner, “Sigara içmek, kan damarlarını sıkıştırarak ve kan dolaşımını engelleyerek cildinin oksijen ve besleyici öğe alma oranını düşürür” diyor.
Mayo Klinik ise tütünün kolajen ve elastine zarar veren kimyasallarla dolu olduğunu ve bu iki maddenin genç görünmek için çok önemli olduğunu ifade ediyor. Üstüne üstlük sigara içmek diş kaybına neden olan dişeti hastalıklarına, diş lekelerine ve diş eti çekilmesine de neden olabiliyor. Hâlâ ikna olmadıysan son bir uyarı daha: Amerikan Kanser Topluluğu’na (ASC) göre sigara vücuttaki neredeyse her organa ve organ sistemine zarar veriyor; bu da kanser ölümlerinin ana sebeplerinden biri.

HATA 6: Fazla Alkol Almak

Alkol aldığın bir gecenin ertesinde harika görünmemenin bilimsel bir nedeni var. Araştırmalar, alkolün cildindeki antioksidan seviyesini düşürdüğünü gösteriyor. Dr. Zeichner bunun enflamasyona ve serbest radikallerin cilt hücrelerine zarar vermesine neden olabileceğini söylüyor. Bu da erken yaşlarda kırışıklıklarla tanışmana neden olabiliyor. AAD’ye göre ise alkol, cildi susuz kalmaya meyilli hâle getirdiği için yüzün kuru ve pürüzlü görünmesine yol açıyor.

Eğer tatlı içeceklerle alkol alıyorsan, durum daha da vahim: Kokteyllerin içerisinde bulunan şeker de cildine ekstra zarar veriyor. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin, çok fazla alkolün kalp ve karaciğer rahatsızlıkları, depresyon ve çeşitli kanser türleri gibi ciddi sağlık sorunlarına yakalanma riskini arttırdığı yönündeki uyarısını da ekleyelim. Kısacası, içki içerek sosyalleşme alışkanlığı, bu yıl hayatından çıkarman gerekenlerden biri. Onun yerine cildine daha iyi gelecek bir alışkanlık edinerek bolca su içmeyi deneyebilir, limon ya da meyve eklenmiş bir maden suyu yudumlayarak da hayattan keyif alabilirsin.

 

viridianprints