KOŞUYLA İLGİLİ EN İYİ 10 BELGESEL

|  , anaslide, FITNESS, YAŞAM

 


Koşu ile ilgili en iyi belgeselleri keşfet!

Uzun süre koştuktan sonra, kanepede yatan veya evde koşu bandında kilometreler tüketen koşuculara sesleniyoruz: Harika bir belgesel izleyebilirsin. Zira kapıdan çıkmak için doğru türden motivasyon arıyorsan, ilham dolu ve etkileyici bir dizi örnek bulabileceksin.

İşi kitabına göre yapman için seni bilgilendirecek ve duymamış olabileceğin belgeselleri mercek altına aldık.

1/ Boston: The Documentary

Boston Maratonu’ndan hemen önce Nisan ayında piyasaya çıkan bu yeni belgesel, dünyanın en ikonik yarışlarından birinin kökeni ile bitiş çizgisindeki 2013 trajedisine kadar her şeyi anlatıyor. Bu, Boston Maratonu’nu en iyi bilen bazı insanlardan her şeye tam olarak bir bakış. Film, Matt Damon tarafından anlatılıyor.

2/ The Barkley Marathons: The Race That Eats Its Young (Barkley Maratonları: Onların Gençliğini Yiyen Yarış) 

Sadece bir avuç cesur ruhun gerçekten deneyebileceği en acımasız yarışlardan birini kaydederek  her şeyi anlatıyor. (Sadece 15 kişi, yarışın varlığı üzerine Tennessee tepelerinde 100+ km yarışını tamamlamıştı.) Barkley Maratonları, yıllardır kimsenin bahsetmediği bir yarıştı. Girişte bir şansın olması  için içeriye nasıl gireceğini bilen birini tanımak zorundaydın. Bu belgesel, az sayıdaki koşucunun her sene yaptıkları denemelere, çektikleri sıkıntılara ve yarış direktörü Gary Cantrell’ın neden şeytanın yarışını ilk etapta tasarladığına göz atıyor.

3/ Run For Your Life (Yaşamın İçin Koş)

New York Maratonu’nu bugünkü haline getiren adam hakkında bilgi edin. Fred Lebow’un hayatı ve çalışmaları; New York Road Runners Club’ı, Bronx’ta koşan küçük bir grup adamdan, New York’un beş ilçesinden geçen dünyanın en büyük maratonunu denetleyen bir gruba nasıl döndürdüğünü açıklamak için ekrana getirildi.  Film, 2008’de çıktı. (Amazon.com’dan kiralayabilir ya da satın alabilirsin.)

 

4/ Spirit of the Marathon (Maratonun Ruhu)

Film, Amerikan şöhreti Deena Kastor ve Kenya eliti Daniel Njenga’nın da bulunduğu altı koşucuyu, egzersizlerini ve 2005 Chicago Maratonu’ndaki liderliğini izleyerek takip ediyor. Üst düzey koşucuların nasıl egzersiz yaptığına ve zihinsel olarak 26,2 km’ye nasıl hazırlandığına göz atıyor; ancak düzenli insanların kendi büyük yarışlarına nasıl hazırlandıklarını da görüyorsunuz. Maraton için kaydolmayı düşünen herkes için, yarış gününden önce dört aylık çalışmanın nasıl olacağı konusunda birinci şahıstan harika bir bakış var. “Spirit of the Marathon 2” (Maratonun Ruhu 2) adlı bir sonraki belgesel, Roma Maratonu’na hazırlanan koşucuları takip ediyor.

5/ Gun Runners

Kırsal savaşçılar olarak spora odaklanmak için kendi hayatlarını bir kenara bırakan iki Kenyalı koşucu Julius Arile ve Robert Matanda hakkında bir yapım. Yönetmen ve film yapımcısı Anjali Nayar, 2015 yılında bu belgeselin ilk çıkışını yaptı. Bu belgesel, Kenyalı koşucuların yoksulluktan spor alanındaki yerel ve ulusal şöhrete nasıl ulaştığını gösteriyor. Fakat yetenekli koşucuların bulunduğu bir ülkede büyümenin ne kadar zor olduğunu da gösteriyor.

6/ Fifty: The Movie

Mal Law’ın 50 dağ maratonunda, 50’den fazla tepede ve 50 günde, 2015 yılında Yeni Zelanda etrafında koşma girişiminde bulunmasını izle. Law, farklı hayır kurumlarına para toplamak için cesur işler üstlenerek  kendi ülkesinde bir isim yaptı. Bu özel macera için, böylesine yoğun bir araziyi  günlerce katederken, vücudunun neler geçirdiğini göreceksin. (fiftythemovie.co.nz’den indirebilir ya da satın alabilirsin.)

7/ Karl Meltzer: Made to be Broken

Ünlü ultra koşucu Karl Meltzer, Appalachian Trail’i rekor sürede koşmak için yolculuğunun peşinden gitti . Red Bull’un sponsorluğunu üstlendiği bu belgesel, Meltzer’ın 2015’te Scott Jurek tarafından belirlenmiş kurs rekorunu kırma konusundaki  üçüncü ve son girişimini belgeliyor. Filmi izledikten sonra kahramanlık girişiminde bulunmak muhtemelen iyi bir fikir olmamasına rağmen,  ayaklarını ıslatmak ve kirletmek için kesinlikle motive olacaksın. (Tüm filmi Redbull.tv’de izleyebilirsin.)

8/ Free to Run (Koşmak için Serbest)

Bu belgesel, son 50 yılda koşudaki mesafenin yükselişine bakıyor, sporu şekillendirmeye yardımcı olan bazı önemli yarışmacılara ve figürlere odaklanıyor. Bazı konular arasında Steve Prefontaine’in koşu sahnesindeki izi, New York Maratonu’ndaki durum, Sandy Kasırgası kısa süre sonra ve Boston Maratonu’nda 1967’de koşan Kathrine Switzer’den sonra koşan kadınların sayısında artış yer alıyor.  2016’da çıkan bu filmi, Amazon.com’dan kiralayabilir ya da satın alabilirsin.

9/ Showing Up

Birkaç Kasım Projesi yarışmacısının ve sporcunun hayatlarını takip ederek neden ülkenin standart seviyesindeki vatandaşlarına ve serbest fitness hareketine girdiklerini açıklıyor. Film her gün New York, Boston, Washington DC ve Kansas gibi şehirlerde haftanın birkaç günü antrenman yapmak için saat 06: 30’da kendilerini sorumlu tutan  insanların kronikleşmelerini anlatıyor. Transeksüel elit bir duatlet olan Chris Mosier, grubun bir üyesi olarak filmde belirgin rol oynamakta. (Yukarıdaki Youtube player’da kısa belgesel videosunu izleyebilirsin.)

10/ Desert Runners (Çöl Koşucuları)

4 Deserts yarışını tamamlamak için çabalayan bir grubun bu belgeseli, koşucuların ne kadar azimli olduğunun kanıtı.  Bu amatör koşucular için her yarış, 150 km’nin biraz kuzeyinde ve Atacama Çölü, Gobi, Sahara ve Antartika üzerinden geçiyor.

 

viridianprints