Abone Ol

 
SPORA ARA VERMEMİZE GEREK KALMADI!

SPORA ARA VERMEMİZE GEREK KALMADI!

Regl olduğumuz dönemlerde daha halsiz ve kırılgan hissettiğimiz için spor ve egzersiz yapmayı boşladığımız bir gerçek. Genellikle tek yapmak istediğimiz yatağa kıvrılıp battaniyemize sarılmak aslında… Yine de bu süreçte yapılan fiziksel egzersizlerin ağrıyı dindirmeye yardımcı olduğunu ve spor yapmanın bizim için hiçbir engel teşkil etmediğinin farkındayız. Biz de içimizdeki motivasyon kırıntılarını biriktirip spor

item_arrow

KOŞUYA BAŞLAMA REHBERİ


Koşmayı ya çok seversin ya da nefret edersin. Bazı kadınlar kovalanmadığı sürece koşmayı aklına bile getirmez, bazıları ise büyük bir hevesle yarışlara katılır.

Herkesin kolaylıkla dışarıda veya spor salonunda yapabileceği, en etkili egzersizlerden biri olan koşu hem kalbini güçlendirir, hem de ince bir bedene kavuşmana yardımcı olur. Bu egzersizden en iyi şekilde yararlanabilmen için uzmanlara danıştık ve pratik ipuçlarıyla dolu bir rehber hazırladık.

1 / 8

Koşuya başlamayı düşünüyorsan, her şeyden önce yalnız olmadığını bilmelisin. Seninle aynı durumda olan pek çok kişi var. Sports & Fitness Industry Association’da yayımlanan habere göre koşu, belki de en popüler egzersiz türü. Yaklaşık 13 milyon kadın, doğada ya da koşu bandında düzenli olarak koşuyor. Birçok kadın koşmayı kilo verme ve forma girmenin bir yolu olarak görüyor, ki bu da anlaşılabilir bir durum: Koşmak her bir buçuk kilometrede 100 kalori yaktırıyor, kemikleri güçlendiriyor ve dizlere zarar vermek şöyle dursun (bu tamamen yanlış bir inanış), eklem iltihabı riskini azaltıyor. Ayrıca Danimarkalı araştırmacılar, haftada bir buçuk, iki saat yavaş ya da orta hızda koşmanın ömrü yaklaşık altı yıl uzattığını bulmuş.

Women’s National Runner Survey’in anketine katılan 5.500’den fazla kadın koşucunun yüzde 66’sı, koşu alışkanlığının stresi azalttığını, zinde tuttuğunu, kişisel amaçlarına erişmesini sağladığını ve zorlukların üstesinden gelmesine yardımcı olduğunu söylemiş. (Ancak koşucuların, maratondan sonra salgılanan endorfin sayesinde hissettiği coşkuyu, ilk kez 30 dakika hiç durmadan koştuğunda ya da yarış çizgisine ulaştığında yakalaman pek kolay değil.) Atlantalı Koşu Antrenörü Carl Leivers, dışarıya çıkıp koştuğun her seferde yeni bir başarı elde edeceğini söylüyor. Bu başarı, koşunun bir dakika uzamasına, bir yokuşu hiç mola vermeden tırmanmana ya da pozitif bir bakış açısıyla koşup koşmadığına bağlı olarak değişebilir.

Bu pembe tabloya rağmen birçok kadın koşmayı sevmek şöyle dursun, ona zar zor katlanıyor. Vücudu ağrıyor, ciğeri yanıyor, koşunun her adımında mutsuz oluyor. Koşu, erişilebilir ve doğal bir spor ama insanların çoğu onun da tenis ya da yüzme gibi teknikleri olduğunu görmezden geliyor. Oysa ayakkabılarını bağlayıp dışarı çıkmak ya da bir ayağını diğerinin önüne atmaktan çok daha karmaşık bir sistemi var.

Women’s Health sana bu konuda da yardım edecek: Başarılı bir koşunun gizli kalmış sırlarını, Amerika’nın alanında en iyi eğitmenleri ve uzmanlarından öğrendik. Hayatın boyunca bir kilometre bile koşmamış da olsan, 5K’dan yarı maratona geçmeye hazırlanıyor da olsan fark etmez. Uzmanların egzersiz, beslenme ve sakatlanmaktan korunma ile ilgili ipuçları seni her zamankinden çok daha iyi bir koşucu yapacak. Ve tabii ki her adımdan keyif almanı sağlayacak.

DERLEYEN: IRMAK YAŞAR

You must be logged in to post a comment Login

KOÇ BOĞA İKİZLER YENGEÇ TERAZİ AKREP ASLAN BAŞAK YAY OĞLAK KOVA BALIK
 
Kategoriler :
Fitness
Aşk&Seks
Beslenme
Zayıflama
Bakım
Yaşam Koçu
Sağlık
Stil
Video
 

Takip Et @WomensHealth_TR

 
Women's Health Türkiye


WH Uluslararası :

Amerika

Arjantin

Avustralya

Brezilya

Almanya

Güney Afrika

Tayland
Diğer Siteler :

Men's Health Türkiye

NewBeauty Türkiye

Marie Claire

Marie Claire Maison

Hayatımda Bebek Var

Erkexengel

TrendSetter İstanbul

Runner's World Türkiye

Discovery Channel Magazine Türkiye

MEN'S HEALTH | MARIE CLAIRE | MARIE CLAIRE MAISON | ERKEXENGEL | NEWBEAUTY | HAYATIMDA BEBEK VAR | TRENDSETTER İSTANBUL |

© 2010 MAYA İLETİŞİM | Designed and Developed by Seda ÖZCAN Powered by MayaDijital