KOŞU SIRASINDA SU TÜKETİMİ NASIL OLMALI?

| FITNESS

 

Koşu sırasında su tüketimini doğru ayarlamak, performansını en üst seviyelere çıkaracak.

su icmek

Tam tersi de geçerli. Yani, su tüketimini doğru ayarlayamadığın zaman koşu antrenmanlarından alacağın verim bir anda dibe vurabilir. Koşu performansını koruman ve  antrenman verimliliğini artırman için bu 7 maddeye dikkat etmelisin.

  • Koşuya başlamadan önce su tüketimine dikkat etmeye başlaman gerekiyor. Her gün yeterli miktarda su içmek, hücrelerinin susuz kalmasını önleyecektir. Buna bağlı olarak koşularında da susuzluk sorunu ile karşılaşmaz; kramplardan, yorgunluktan ve yüksek kalp ritminden korunursun.

 

  • Eğer antrenman süren bir saat ya da daha kısa olacaksa, nem ve hava sıcaklığı yüksek olmadığı takdirde yanında su şişesi ile koşmana gerek olmayabilir. Koşudan önce yeterli miktarda su tükettiğinden emin olursan, su şişeni evde bırakabilirsin. Eğer bu süre susamana yetiyorsa, tabii ki su şişeni beraberinde getirmen gerekecek.

 

  • Uzun süreli koşularda sıvı alımı olmazsa olmazdır. Ama ter ile kaybettiğin kadar su içmene de gerek olmadığını bilmelisin. Vücudunun yolladığı sinyalleri dinlemelisin. Bu yolla ihtiyacın olan miktarda su içeceğinden emin olabilirsin.

 

  • Bir saatten uzun bir koşu antrenmanı yapacaksan, kesinlikle kafanda bir su planı olmalı. Su şişesini yanında taşımaktan bıktın mı? O zaman su şişeni antrenmana başlamadan önce koşu rotanda bir yere koyabilirsin. Belirli aralıklara su şişene denk geldiğinde su içebilirsin.

 

  • Eğer yarış koşacaksan ve yarış başlarken tuvalet derdiyle uğraşmak istemiyorsan, sabah sadece yarım litre civarı su içmelisin.

 

  • Dışarıda sıcak havanın altında 1 saati aşkın süredir koşuyorsan, su yerine bir sporcu içeceği tercih edebilirsin. Bu içeceklerde bulunan elektrolitler sana daha fazla enerji verecektir. Fakat bu içeceklerin şekerli olmadıklarından emin olmalısın.

 

  • Koşu antrenmanını tamamladıktan sonra su içmeyi unutma. Gün boyunca da su içmeye devam etmelisin.

İlgini çekebilir: Koşularını Kolaylaştıracak 11 Öneri

 

viridianprints