KORUNMASIZ SEKSİN GETİRDİKLERİ

| AŞK&SEKS

 

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar konusunda her gün yeni bir bilgi karşımıza çıksa da, ilginç bir şekilde korunmadan ilişkiye giren kadınların sayısı gitgide artıyor. WH, çok eşli hayat sürdüren kadınları ve korunmasız seksin bedelini araştırdı.

01

Kaç kişiyle beraber olduğu sorulduğunda gerçeği saklıyor. Şimdiye kadar düzinelerce kişiyle birlikte olmuş olsa da, bu sorunun cevabı olarak altıyı uygun bulmuş.

İstanbul’da yaşayan ve halkla ilişkiler kariyerine odaklanmış olan Selin, ciddi bir ilişki aramadığını belirtiyor: “Birden fazla kişiyle ilişkin varsa, kalp kırıklığını önlemen daha kolay.” Seks hayatını özgürce yaşayarak, kadınsı duygularını bastırdığını düşünüyor. Mesela yan dairesindeki komşusuyla yaşadığı ilişki, yatak odasında başlayıp orada bitiyor. Bir de bazı geceler ona mesaj atarak çağıran eski bir arkadaşı var. “Onunla birlikte olduktan sonra haftalarca haber almasam bile bu beni rahatsız etmez” diyor.

Yaşadığımız dönemde, ciddi bir ilişkiye girmekten kaçınarak yalnızca yüzeysel, bir şey hissetmeden yaşanan sevişmelerle tatmin olmaya çalışan oldukça fazla kişi var. Çıplak fotoğraflarını ilgisini çeken erkeklere göndermekte hiçbir sakınca görmeyen Selin bir hayli cesur. “Fotoğraflarımı onları etkilemek için gönderiyorum ama bu resimler sanal ortamda yayılırsa, benim için tabii ki çok büyük skandal olur” diyor. İçki içip sarhoş olduğunda korunmadan seks yaptığını, cesaretini toplamak için içkiye sarıldığını söylüyor:

“Alkol beni kesinlikle daha cesur ve seksi hissettiriyor.” Birlikte olduğu erkeklerin her çeşit kadınla yattığını çok iyi bilmesine rağmen, ne prezervatif ne de doğum kontrol hapı kullanıyor. “HIV riskini kafama takmıyorum. Yenilmez olduğumu düşünüyorum ve bence hiçbir şey bana zarar veremez” diyor.

Onun bu tavırları akıl almaz derecede sıra dışı gibi görünse de, aslında pek görülmedik bir tutum değil. Günümüzde oldukça fazla kadının aktif bir seks hayatı var. Erkeklerle duygusal ilişkiye girmektense, şövalyelik taslamayı tercih ediyorlar adeta. Northwestern Üniversitesi’nden Psikiyatri Profesörü Laura Berman, günümüzde cinsel yolla bulaşan hastalıkların ve istenmeyen hamileliklerin yaygınlaştığını belirtiyor. Kaldı ki, korunmadan anal ve oral seks yapmak, birden fazla erkekle yatmak, smear testini ihmal etmek ve sürekli içki içmek, kadınları büyük sağlık risklerine sokuyor.

02

İstanbul’da finans uzmanlığı yapan 26 yaşındaki Melis’in daha serbest yaşayan arkadaşları, üniversitedeyken onu tek erkeğe bağlı kaldığı için eleştiriyormuş: “Bu yaşlarında birçok erkekle tanışıp eğlenebilirsin. Neden denemiyorsun ki?” Böyle bir ihtiyacı olmasa da zamanla arkadaşlarının bakış açısından etkilenen Melis, tanıştığı kişilerden hoşuna gidenlerle birlikte olmaya başlamış. Şu anda lisede tanıştığı ilk erkek arkadaşına dönmüş olsa da, yaptığı hatalardan dolayı çok pişman. Ancak başına ciddi bir iş gelmediği için de şanslı…

Doktor Drew, bazı kadınların aktif cinsel hayat konusunu kafasına çok taktığını söylüyor: “Bazı kadınlar sık sık seks yapmazsa mutsuz oluyor. Uzun bir süreçte seks hayatı olmayan bir kadın, suçu kendinde arayıp aşağılık kompleksine girebiliyor. Fakat unutmamak gerekir ki, fazla hareketli bir cinsel hayat, beraberinde ciddi sonuçlar da getiriyor.”

Thefrisky.com’un editörü Parry, erkeklerle serbestçe ilişkiye girmenin kınanacak bir tarafı olmadığını, günümüzde birçok bekâr kadının tek gecelik ilişkileri “ciddi” beraberliklere tercih ettiğini belirtiyor: “Önemli olan doğru şekilde korunmak. Bir kadın bu konuda kendinden eminse, istediği kadar ilişkiye girebilir. Ancak beraber olduğu erkeklerin de hareketli cinsel yaşamı olabileceğini unutmamalı. Kimbilir bu erkekler ondan önce kimlerle, hangi ortamlarda birlikte oldu? Güvenilirlik açısından bir yabancıdan farkı ne? Böyle düşününce aslında bu ortam bireyleri oldukça kaygan bir zemine koyuyor. Fakat insanlar yine de bunları düşünmüyor ve günü yaşamayı tercih ediyor.” Alkol, kesinlikle kadınların daha cesur davranmasını sağlayan unsurlardan biri. Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde gerçekleştirilen bir çalışma, alkol ve seks kokteylinin doğurduğu riskli sonuçları ortaya çıkarmış: Buna göre, arka arkaya birkaç duble içen kadınlar, korunmadan seks yapmaya daha müsait oluyor. Özellikle alkol bağımlısı olanlar, rahatça anal sekse müsaade ettiği gibi, birden fazla erkekle de birlikte olabiliyor. Gonore hastalığına yakalanma riski de, içki içmeyenlere oranla beş kat daha artıyor.

Çok sayıda erkekle ilişkiye girdiğini ve alkolün kesinlikle etkisi olduğunu söyleyen Yıldız, yanında genellikle prezervatif taşımıyormuş. Oral seks uygularken korunmak gibi bir alışkanlığı da yok. Kadınlar arasında en yaygın ve sonuçları en tehlikeli olabilen davranış da bu. Bazı ağız ve boğaz kanserleri, serviks kanserine yol açabilen HPV virüsü ile ilişkilendiriliyor. Ağız ve cinsel organın teması esnasında herpes (uçuk), klamidya ve gonore de bulaşabiliyor. Fakat ne yazık ki kadınlar bunun pek farkında değil. İzmir’de öğretmenlik yapan Zeynep, erkek arkadaşından oral seks yoluyla herpes kapmış. Daha önce bu virüsün oral seksten bulaşabileceğini bilmiyormuş. Erkek arkadaşı da ona enfeksiyon kaptığını söylememiş. Zeynep yine de kendini suçluyor ve artık kimsenin onunla birlikte olmak istemeyeceğini düşünüyor.

Bazı uzmanlar bütün bunları yetersiz cinsel eğitime bağlıyor. Korunmasız seksin tehlikelerini yeterince bilmeyen genç kadınlar, tedbir almadan ilişkiye giriyor. Hamile kalmaktan korkan genç kızların bazıları oral sekse başvuruyor. Evlenene kadar bakire kalmak isteyenler ise, oral ve oldukça yaygın olarak anal seks yapıyor. CDC’nin National Survey of Family Growth anketine göre, 25 ile 44 yaş arasındaki kadınların yüzde 35’i anal seksi tercih ediyor.

Günümüzde erkeklerin porno filmler sayesinde anal sekse takıntılı biçimde düşkün olduğunu belirten Doktor Drew, bunun kadınlara hem zevk vermediğini, hem de zararlı olduğunu vurguluyor: “Kadınların ne kadar canı acısa da erkeği memnun etmek için bunu yapıyor olması gerçekten çok tuhaf.”

 

 

viridianprints