KISKANÇ BİR İLİŞKİYİ KURTARMANIN 8 YOLU

| AŞK&SEKS

 

kiskanclik

Eğer çok kıskançsan ve bu durum, ilişkini etkilemeye başladıysa tabelayı asalım: DİKKAT! DUR!
Sana yardımcı olmamıza izin ver, lütfen… 

1. KISKANÇLIK YAPARKEN GARİP GÖRÜNDÜĞÜNÜ KABUL ET.
Kıskançlığa kapıldığın her an küçük kavgalar başlatır ya da seni rahatsız eden konuyla ilgili konuşmak yerine pasif agresif cümleler kurarsın. Örneğin “Ha evet eminim öyle yaparsın” gibi cümleler kurabilirsin. Şayet “Evet, çok kıskandım çünkü dün gece barda o kadınla neden konuştuğunu anlamadım, bu da bana kendimi garip hissettirdi” dersen, ilişkinde önemli bir adım atmış olursun.

2.İLİŞKİNE BİR ARKADAŞININ BAKIŞ AÇISINDAN BAKMAYA DEVAM ET.
Arkadaşın olsaydın ve senin durumunu duysaydın nasıl tepki verirdin? Şaşkınlığa mı uğrardın, kulağa gayet normal geldiğini düşünüp sorun olmadığına mı karar verirdin? Kendinle ilişkin arasına mesafe koymak, olayları daha net görmeni sağlar ve durduk yere delirmenin önüne geçer.

3.İLİŞKİNİN ASLINDA NE KADAR MUHTEŞEM OLDUĞUNA ODAKLAN
Erkek arkadaşının bir iş arkadaşıyla flörtleştiğini gördüğünü mü sandın? Sinirlenmeden önce şöyle düşünün: İkinizin sadece size ait geçmişi var ve kimsenin tahmin edemeyeceği kadar yakınsınız. Herkes flört eder. Hatta bazen bunu hiç farkında olmadan yapar. Bu flörtleşme, işlerin bir sonraki aşamaya geçeceği anlamına gelmez. Kendini bi’ düşün. Kahve alırken bile baristayla şakalaştığın olmuyor mu hiç?

kiskanclik4.SADECE KISKANÇ OLMAN BAZI ŞEYLERİN GERÇEKLEŞECEĞİ ANLAMINA GELMİYOR
Bazen bir şeyler olacağı korkusuna kapılır ve sanki gerçekten olmuş gibi üzülürüz. Buna “kuruntu yapmak” denir. Ve çoğu zaman o korktuğun şey gerçekleşmez; hatta yanından bile geçmez. Yani sadece erkek arkadaşının başkasından hoşlandığını düşünüyor olman, onun başkasıyla yakınlaştığı ve evlenmek üzere olduğu anlamına gelmez. Seni, ona evlenme teklif ettikten hemen sonra terk edeceği korkusuna kapılırsın hatta. Bu konuda elinde kanıt yoksa kendini yorma. Ve eğer çok üzülüyorsan onunla direkt olarak konuş. Ya sizi rahatlatacaktır ya da sorularına garip cevaplar verecektir. Her iki şekilde de tasalanmayı bırakır ve yoluna bakarsın.

5.KISKANÇLIĞINI ALTINDAKİ SEBEPLERİ ÇÖZMEYE ÇALIŞ
Bazen tamamen başka bir şeye sinirlendiğimiz için sevgilimize karşı kıskançlık besleyebiliriz. Belki doğum gününü unuttu ya da bir süredir sana destek olmuyor. Bunu onunla konuşmak yerine yaptığı her şeyde ani şüpheciliğe kapılmak çok daha doğru gelir. Bu bilinçsizce gerçekleşse de sıklıkla karşılaşılan bir durum.

6.KISKANÇ OLDUĞUNU KABUL ET VE HEMEN TEPKİ VERME
İçinde şüphe uyandıran hisler olması hemen harekete geçeceğin anlamına gelmez. Kızgın olman erkek arkadaşının üzerine eşyalar fırlatacağın ya da o an yakınında olan kişiden sinirini çıkaracağın anlamına gelmiyor. Kızgın ve kıskanç olduğunun ayırdına var. Çünkü o zaman duygun geçecek.

7.ESKİ SEVGİLİ SAFSATALARINI UNUTUN
Belki seni aldattığından şüpheleniyorsun çünkü baban anneni aldatmış olabilir. Ama bunların senin ilişkinde de söz konusu olacağını düşünmek hata. Önceden yaşadıklarının sevgilinle ilgisi yok. Bu yüzden onu seni üzenlerle ya da geçmişte seni sevenlerle aynı kefeye koymak ikinize de haksızlık olacaktır.

8.SENİ SEVEN BİRİSİNİ HAK EDİYORSUN
Kıskançlığımızın tuttuğu çoğu zaman sevilecek birisi olmadığımızı ya da sevgilimizin bizden daha iyi birisi olduğunu düşünürüz ve sonunda bunun gerçeğe dönüşeceğine inanırız. Bu düşünceyi kafandan uzaklaştır. Tüm kusurların, eksikliklerin ve mücadelenle sevilecek birisisin ve sadık bir sevgiliyi hak ediyorsun. İşte bu yüzden de sevgilin var.
.

 

viridianprints