KIRIŞIKLIK

| GÜZELLİK & STİL

 

Konu cilt problemlerine geldiğinde, kırışıklıklar genellikle koyu leke, akne, rozasea ve diğer cilt sorunlarıyla birlikte görülür. Birden fazla cilt sorunuyla bir seferde nasıl başa çıkabileceğini uzmanlardan öğrendik. 

01 (1)

Kahve ve çikolata, şarap ve peynir, kış ve kar güzel ikililer olsa da, akne ve kırışıklık pek öyle sayılmaz. Rozasea ve kırışıklık ya da ince çizgilerin etrafında beliren diğer cilt sorunları da öyle… Bu can sıkıcı sorunlar genellikle otuzlu yaşlarda başlayan güneşe bağlı hasar, doğal yaşlanma ve hormonların sonucunda meydana geliyor.
Daha da kötüsü, cilt sorunları genelde birlikte var olma eğiliminde. Birini tedavi etmeye kalktığında diğeri agresifleşiyor, bu da onları idare etmeyi zorlaştırıyor. New Yorklu Dermatolog Gervaise Gerstner, “Yaygın cilt problemleri için olan ürünler cildinde dehidrasyona neden olabilir. Kuruluksa kırışıklıkları daha belirgin hâle getirir. Ayrıca bazı kırışıklık ürünleri rozasea gibi bazı cilt sorunlarına iyi gelmez” diyor. Çözüm ise, birbiriyle uyumluürünleri tercih etmek (ve doğru miktarda kullanmak). Başka bir deyişle, kırışıklık karşıtı ürün seçerken bir diğer sorunu agresifleştirmeyecek olmasına dikkat etmek.

02

Kırışıklık + Akne
Kırışıklıklar seni yaşlı hissettirmeye başlayacağı gibi, sivilceler de seni ergenliğine geri götürebilir. Pittsburgh Üniversitesi Dermatoloji Bölümü’nden Doçent Doktor Suzan Obagi, “Yetişkin tipi sivilceler, erkek ve kadın hormonlarındaki dengesizlik sonucu meydana gelebiliyor” diyor.
ÇİFTE GÜÇLÜ ÜRÜN:
Tek bir serumda bulabileceğin alfa ve beta hidroksi asitler. Alfalar ölü cilt hücrelerini uzaklaştırarak ve kolejeni arttırarak kırışıklıkları düzeltirken, betalar gözenekleri açar ve sebum üretimini frenler. New Yorklu Kozmetik Dermatolog Paul Jarrod Frank, “İkisi birlikte, cildi kurutmadan kırışıklık ve akne üzerinde oldukça etkili olabilir” diyor. SkinCeuticals Blemish & Age Defense’i (247 tl) deneyebilirsin.
UYGULAMA ÖNERİSİ:
Frank, gece yatmadan önce yüzünü yıkadıktan sonra, dört, beş damla serum uygulamanı söylüyor.
DERMATOLOG NE YAPABİLİR?
Dermatoloğun, her iki soruna da çözüm olan salisilik asit peelingi önerebilir. Bir seansının maliyeti 250-500 tl arasında değişiyor (ayda bir seans gerekli).

03

Kırışıklık + Sarkma
Her iki cilt sorunu için de kolajen kaybını suçlayabilirsin: İki problem de genellikle yaşla beraber oluşur ama güneşe maruz kalınca hızlanır.
ÇİFTE GÜÇLÜ ÜRÜN: Retinol serum + dolgunlaştırıcı losyon Retinol, cildi sıkılaştırmada ve kırışıklıkları yumuşatmada reçetesiz en güçlü içerik. RoC Retin-OX Wrinkle Filler Kırışıklık Karşıtı Bakım Kremi’ni (79 tl) deneyebilirsin. Anında etki için, hyalüronik asit üretimini uyaran bir losyon kullan. Böylece cildini nemlendirirken aynı zamanda dolgunlaştırmış olursun. Goodskin Labs Filextra Facial Revolumizing Treatment’ı (119 tl) dene.
UYGULAMA ÖNERİSİ: Dolgunlaştırıcı ürünü her gün makyaj öncesi yüzüne uygula. Retinolü ise geceleri kullan.

DERMATOLOG NE YAPABİLİR?
Ultherapy uygulaması, kolajen üretimini uyarmak için ultrason kullanarak kırışıklık ve sarkmaların önüne geçiyor. Bir uygulama tercih edeceğin merkeze göre 3.000 tl ile 3.000 Euro arasında değişiyor. Ancak uygulamanın sonuçları iki yıl boyunca sürüyor.

04

Kırışıklık + Rozasea
30’lu yaşlarında, kırmızı şarap seven ve stresli kadınlar tanıyor musun? Biz yüzlerce isim söyleyebiliriz. Ne yazık ki, Mount Sinai Tıp Fakültesi Klinik Dermatoloji Bölümü’nden Doçent Doktor Patricia Wexler, “Eğer rozasea sorunun varsa, bunlar cildinde kızarıklıklara yol açabilir” diyor.
ÇİFTE GÜÇLÜ ÜRÜN:
Peptit kremi + reçeteli antienflamatuvar jel Rozasea problemi olan ciltler aşırı hassas olduğundan, retinollü bir ürün kullandığında kızarma eğilimi gösterebilir. Bu yüzden hassas ciltlere özel, retinol içermeyen bir kırışıklık ürünü kullan. Clinique Repairwear Uplifting Firming Cream’i (30 ml, 167 tl) deneyebilirsin. Bu nemlendirici, içerdiği peptit ve antioksidanlar, whey proteini ve Mitostime (kahverengi yosun özü) ile kırışıklıklara karşı savaşıyor.
Mount Sinai Tıp Merkezi’nin Lazer ve Kozmetik Dermatoloji Bölümü Yöneticisi Doktor Heidi A. Waldorf, metronidazol adlı antibiyotik maddeyi içeren kremlerin rozasea tedavisinde genelde ilk sırayı aldığını söylüyor. Bununla ilgili ürün tavsiyesi için dermatoloğuna görünmelisin.
UYGULAMA ÖNERİSİ:
Günde bir kez, cildini temizledikten sonra ince bir tabaka antibiyotikli krem sür. Uyumadan önce de kırışıklık karşıtı kremini uygula. (Antibiyotiği geceleri kullanıyorsan önce onu sürmelisin.)
DERMATOLOG NE YAPABİLİR?
V Beam Lazer, kızarmaya neden olan genişlemiş kan damarlarını hedefliyor. Kolajen üretimini de arttırıyor. Rozasea kronik bir sorun olduğundan, her yıl veya iki yılda bir yenilemen gerekir. Maliyeti ise 1.000-1.500 tl arasında.

05
Kırışıklık + Koyu leke
Bazen güneş keyfi cildine pek iyi gelmeyebilir. Leke ve erken kırışıklıkların öncelikli sebebi, UV ışınlarına maruz kalmak.
ÇİFTE GÜÇLÜ ÜRÜN:
Retinaldehid krem + aydınlatıcı losyon Obagi, “Kırışıklık tedavisinde tretinoin en etkili madde olmasına rağmen, ciltte soyulma, kuruluk ve kızarıklık gibi bazı tahrişlere neden olabiliyor” diyor. Koyu leke açıcı ürünlerde de yoğun içerikler olabileceğinden, ince çizgilere karşı rahatlatıcı bir ürün kullanımı önemli. Obagi, daha hafif bir içerik olan retinaldehid içeren bir krem öneriyor. Derin cilt katmanlarında retinoik asite dönüşen bu içerik, yüzeydeki tahrişi de önlüyor. Eau Thermale Avene Eluage Cream’i (104 tl) deneyebilirsin. Koyu lekeleri açmak içinse en iyisi, Rx hidrokinon kremler. Ancak bunlar da cilt hassasiyetine neden olabiliyor (ve bir seferde yalnızca üç ay kullanılabiliyor). Birçok dermatolog şimdilerde, hidrokinon içermeyen ve günlük olarak kullanılabilen ürünler tavsiye ediyor. Örneğin Burt’s Bees Leke Karşıtı Serum (115 tl), içindeki arı sütü ile ciltteki nemi muhafaza ediyor ve enflamasyonu azaltıyor.
UYGULAMA ÖNERİSİ:
Bezelye büyüklüğünde aydınlatıcı losyonu yüzüne günde iki kere uygula. Geceki uygulamadan sonra birkaç dakika bekle, sonra yine bezelye büyüklüğünde retinaldehidli krem sür.
DERMATOLOG NE YAPABİLİR?
Karbondioksit Fraksiyonel Lazer, uygulandığı cilt yüzeyinde otomatik olarak boşluklar bırakarak, eski pigmentli hücreleri dökmesi için vücudu kolajen üretmeye teşvik ediyor. Maliyeti 350 tl’den 2.400’e kadar değişebildiğinden, gideceğin merkezi iyi araştırmalısın. En az üç gerekiyor.

06
Yaşını Gizle
Cilt bakım ürünlerini kullanırken sonuçları görmek için haftalarca sabretmen gerekir. Anında memnuniyet sağlamak içinse kapatıcılara (concealer) yönelebilirsin. Laura Mercier’in Global Sanat Yönetmeni Matin Maulawizada, likit gibi kremsi formüllerin kırışıklık görünümünü azaltacağını söylüyor.
Göz altı halkaları: Turuncu bazlı bir kapatıcıya fırçanı sür. (Turuncu, mor ve mavi renkteki halkaları nötralize eder.) Fırçayı içten dışa doğru uygulayarak, kahverengi alanların üzerini kapat. Eğer hâlâ koyuluk varsa bir kat daha uygula. BeneFit Erase Paste Concealer’ı (65 tl, Sephora) deneyebilirsin.
Akne: Sarı bazlı bir kapatıcı, kızarıklıkları örter ve sivilceli görünümü düzeltir. Kapatıcı fırçasıyla nokta büyüklüğünde ürünü aknenin üzerine uygula, dışına ve çevresine dağıt. Physicians Formula Youthful Wear Cosmeceutical Youth Boosting Concealer’ı (62 tl) dene. Ardından transparan bir pudra uygula.
Kaz ayakları: Kapatıcılardan ve yoğun ürünlerden kaçın. Maulawizada, “Hiç gülümsemesen veya mimik yapmasan bu ürünler etkili olabilirdi” diyor. Kırışıklıklar, üstüne ne kadar az doku uygularsan o kadar iyi görünür. Işığı daha yumuşak yollardan yansıtacak aydınlatıcı bir serum dene. Laura Mercier Flawless Skin Repair Göz Serumu gibi (242,88 tl, Boyner Mağazaları’nda).
Rozasea: Sarı bazlı kapatıcıyı parmağının ucuyla alıp, kızarıklık görünümü kaybolana kadar sorunlu bölgenin üzerine hafifçe uygula. Koyu lekeler: Turuncu bazlı kapatıcı uygula. Parmağınla hafifçe dokunarak dağıt, leke görünmez olana kadar tekrarla. Transparan pudrayla sabitle.
Koyu lekeler: Turuncu bazlı kapatıcı uygula. Parmağınla hafifçe dokunarak dağıt, leke görünmez olana kadar tekrarla. Transparan pudrayla sabitle.

 

viridianprints