“KIRIK KALP SENDROMU” EN ÇOK KADINLARI ETKİLİYOR

|  , anaslide, SAĞLIK

 


Şiddetli göğüs ağrısı ve nefes darlığı ile ortaya çıkan “Kırık Kalp Sendromu” genellikle duygusal çöküntü ve stres altındaki kadınları etkiliyor.

Boşanma, sevilen birini kaybetme, ayrılık gibi duygusal çöküntünün yaşandığı durumlarda, kalp krizi ile aynı belirtileri gösteren fakat hayati tehlikesi çok düşük olan hastalık Kırık Kalp Sendromu olarak adlandırılıyor. Kalp krizi belirtileri de gösteren Kırık Kalp Sendromu’nda, damarlarda herhangi bir tıkanma durumu söz konusu olmazken zararsız kalp kasılmaları oluşabiliyor.

“Kırık Kalp Sendromu” kalp krizini taklit ediyor

Kırık Kalp Sendromu’nun kalp kriziyle sık sık karıştırıldığının altını çizen Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Cem Arıtürk, bak ne diyor:

“Stres ile tetiklenebilen damar sertliği başta koroner arterler olmak üzere, bacak damarları ve şah damarlarında da görülebiliyor. Bununla birlikte stres dönemlerinde tetiklenen durumlardan biri olan ve sıklıkla kadınlarda görülen “Kırık Kalp Sendromu” (takotsubo kardiyomiyopati) da kalp kriziyle karıştırılabiliyor. Kalp krizindekine benzer şekilde göğüs ağrısı ve EKG bulguları olan bu hastalıkta, kalp damarları tamamen normaldir. Hastalığın oluşumunda en önemli faktör ise strestir. Stresin ortadan kaldırılmasıyla ve destek tedavi ile hastalık gerileyebiliyor.”

Kadınların erkeklere göre duygusal anlamda daha hassas olmaları, özellikle menopoz sonrası Kırık Kalp Sendromu’na yakalanma olasılığını artırıyor.

 

viridianprints