KENDİNİ ÖVME SANATI

|  , anaslide, YAŞAM

 


Kendini övmeyi öğrenerek beynini değiştirebilirsin. Yeter ki bunu doğru yap!

1- İNSANLARA YARDIMCI OL

Yönetici Koçu ve BRAG! How to Toot Your Own Horn Without Blowing It kitabının yazarı Peggy Klaus, “İster bir iş görüşmesinde, ister internetteki bir tanışma sitesinde profilini oluşturuyor ol; insanlar olumlu özelliklerini bilmek ister. Bu durumu başkalarının zihninde sadece gerekli bilgileri kullanarak kendi algını oluşturmak gibi ele alırsan, odağını onların isteklerine döndürebilirsin” diyor.

2- HİKÂYENİ ANLAT

Klaus, “Bunları yaptım, şunları kazandım şeklinde bir liste yapman, kendinle böbürlendiğin algısına neden olabilir. Bunun yerine başarılarını öyküleştir. Kariyerinde yükselme sürecini veya yurt dışında geçirdiğin ve farklı engeller atlattığın bir yılı anlatmak, daha iyi bir karşılıklı sohbet ortamı oluşturur” diyor.

3- HEYECANINI KORU

Olumlu taraflarını öne çıkarmaya çalışmak (örneğin yeni birileriyle tanıştığın iş ortamında) gergin hissetmene neden olabilir. Klaus, “Vücudundaki adrenalini görmezden gelmek yerine onu yönlendir. Kendini sakin gibi davranmaya zorlama; heyecanını kabul et ve bu şekilde davran. Bunun çok daha kolay uygulanır olduğunu göreceksin” diyor.

4- ANLAM KAT

İnsanların spor salonunda selfie çekmeyi sevmesinin bir nedeni var: Bir yandan karın kaslarını, bir yandan da onlar için aslında ne kadar çok çalıştıklarını gösteriyorlar. Klaus, “Mesela bir konferans sırasında çektiğin bir ‘story’ paylaşman, ‘ne kadar çok şey bildiğini’ göstermek yerine ‘ne kadar çok şey öğrendiğini’ göstermeni sağlar” diyor.

 

viridianprints