KENDİN İÇİN İYİ BİR ŞEY YAP!

| anaslide, SAĞLIK, YAŞAM

 


Evet, biliyoruz çok meşgulsün! Biz de seni rahatlatmak için buradayız. İşte kendine iyi bakmak için vakit kaybetmeden yapman gerekenler…

Uyanma vakti!

Vaktinde uyanmak için, telefonunun alarmını, yavaş başlayıp ardından hızlanan bir melodiye ayarla. Otis Reddin’in Try a Little Tenderness şarkısı seni 3 dakika 45 saniyede adım adım canlandıracak.

Koşunun iyileştirici gücünden faydalan

Köpeğini gezdirmeye çıktığında tempolu bir şekilde koşmaya ne dersin? Health Psychology’de yayımlanan da dahil olmak üzere çeşitli çalışmalar, günde üç defa sadece 10 dakikalık fiziksel aktivitenin, ruh hâlini iyileştirebildiğini, depresyonu hafiflettiğini, kendin için iyi bir şey yapmanı sağladığını ve aynı zamanda fiziksel sağlığı da desteklediğini gösteriyor. Çayının demlenmesi için gerekenden daha kısa bir sürede dışarı çıkmış ve geri dönmüş olacaksın.

Duşta masaj yap

Gerginliğini azaltmak için işe kökünden başla: Duşta saç diplerini tut ve ardından hafifçe çek. Daha sonra kan dolaşımını hızlandırmak için parmaklarında dairesel hareketler uygulayarak başına masaj yap. Birmingham’daki Alama Üniversitesi, masajın stresi hafiflettiğini doğruluyor. Ama bunu anlamak için illaki beyaz önlük giyen birinden duymana da gerek yok.

Mutlu olmak için kahvaltı et

Serotonin seviyeni yükseltip daha huzurlu hissetmek için kompleks karbonhidratlar yönünden, odaklanmana yardımcı olan beyin kimyasallarını arttırmak için de protein yönünden zengin içeriğe sahip bir kahvaltı yap. Farklı tatları birleştirmeyi seviyorsan; bir dilim tam tahıllı kızarmış ekmeğin üzerine lor peyniri ve muz dilimleri ya da fırınlanmış fasulye koyabilirsin. Dilersen yumurtanın beyazıyla hazırlanmış mantarlı omletin yanında bir dilim tam tahıllı kızarmış ekmek de yiyebilirsin.

Dik duruşunu bozma

Omuzlarını dik tutarak yürü ve eğer oturarak çalışıyorsan, çalışırken omuzlarını düşürmediğinden emin ol. İyi bir duruş, beynine daha fazla oksijen gitmesine ve böylece daha verimli çalışmasına yardımcı olur. The Feel Good Body kitabının ortak yazarı Fizyoterapist Anna Louise Bouvier, akciğerlerin düzgün çalışabilmek için alana ihtiyaç duyduklarını ve bu nedenle de omuzlarımızı rahatlatıp dik durarak ona gerekli alanı açmamız gerektiğini söylüyor.

Bir yeni mesajın var!

Bir arkadaşına e-posta gönder. Michigan Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre kendini birine yakın hissetmen progesteron seviyeni arttırarak stresi azaltıyor ve daha iyi olmanı sağlıyor. O zaman yazmaya başla…

Ve yemek saatin geldi…

En sevdiğin restoran iş yerinde beş dakikalık yürüme mesafesinde ama sen hâlâ siparişini telefonla veriyor ya da iş arkadaşlarından yemek dönüşü sana da yemek getirmelerini mi rica ediyorsun? Buna bir son ver. İkinci 10 dakikalık aktiviten için dışarıya çık ve yemeğini kendin al.

Stresten uzaklaş

Can sıkıcı bir telefon görüşmesi sırasında, sandalyenin kenarına otur ve sol bacağını öne doğru uzat. Nefes verirken sol dizini bacağın kalçana doğru gelecek şekilde bük; sırtını düz omuzlarını dik tut. Daha sonra sağ bacağınla hareketleri tekrarla ve stresten arın. Nasıl göründüğünün bir önemi yok, önemli olan nasıl hissettiğin…

Hayal dünyanda yolculuğa çık

Mayo Clinic’e göre rahatlatıcı bulduğun yerleri veya durumları hayalinde canlandırmak da iç huzuruna yardımcı olabilecek bir meditasyon şekli. Bunu yaparken koklamak, duymak ve görmek gibi mümkün olduğu kadar çok duyunu kullanmaya çalış. Kendini ister en sevdiğin sandviçi yerken istersen de Hawaii’de bir hamakta sallanırken hayal et. Seni ne mutlu ediyorsa, onu düşün.

Açlık sirenlerini sustur

Genellikle 15.00- 15.30 arası çalan açlık atakları başlar. Çantanda çiğ kuruyemiş ve kuru meyve bulundurursan, modunu altüst edecek kan şekeri seviyesi dengesizliğinden uzak durmuş olursun. Magnezyum deposu badem; cildine, tırnaklarına ve saçlarına iyi gelerek güzelliğine güzellik katar. Omega 3 ve B vitamini açısından zengin olan kaju fıstığı, sana mutluluk verir  Fındık, E vitamini açısından zengin olduğundan bir antioksidan kaynağı olduğundan hep genç kalmana yardımcı olur.  Hafif ekşimsi tadıyla cranberry, iyi kolesterolü yükseltir ve kalp sağlığını korur. Kuru üzümün ise kansızlığı önleme ve göz sağlığını koruma gibi faydaları var. Bu konuda Tadım’ın çiğ ürünlerini tercih edebilir ve gün boyu zinde kalabilirsin.

Ayaklarını önemse

Ofiste ayak masajı için masanın altında bir golf topu bulundurarak kendin için iyi bir şey yapabilirsin. Çıplak ayaklarınla topu ovala ve kendine bedava masaj hediye et.

Rahatlamak için örgüne devam et

Akşam yemeğinden sonra, televizyon izlerken yanına el örgünü de al. Neuroscience and Biobehavioral’a göre örgü örmek gibi tekrarlayan faaliyetler, sinirleri rahatlatıyor.

Uyku öncesi egzersizi

Uykudan önce ufak bir egzersize dersin? Tüm kas gruplarını sıralı olarak sık ve ardından bırak. Ayak parmaklarından başla ve yüzüne kadar ilerle. Bu sana derin bir rahatlama sağlayacak.


 

viridianprints