KALP SAĞLIĞI İÇİN 5 DAKİKA

| SAĞLIK

 

Gün içerisinde 5 dakika ayırarak kalbini koruma altına alabilirsin.

kalp saati

Akıllı telefonundan bir şarkı dinleyebileceğin süre içerisinde, kalbini korumak için kendine dair küçük bir değişiklik yapabilirsin. Indiana Üniversitesi’nin araştırmasına göre, 5 dakikalık kısa bir aktivite seni uzun süreli oturmanın zararlı etkilerinden koruyabilir.

Araştırmada, alt bacaklarını hiç hareket ettirmeden oturan insanlarda, 1 saat sonunda bacak arterleri %50 oranında daha az çalışmaya başlıyor. 3 saatlik oturmaları boyunca sürekli bir düşüş tespit edilmiş. Bu oldukça önemli çünkü zarar görmüş kan damarları kalp hastalıkları için risk teşkil ediyor.

Fakat her 1 saat için ara vererek 5 dakikalık yürüyüşler yapan insanlarda, 3 saatlik oturma sonunda dahi arterlerde bir sıkıntıya rastlanılmıyor.

Uzun süreli oturmalar bacaklarındaki kanı daha yoğun ve yapışkan yaparlar. Bu durumda inflamasyon oluşur ve arterlerin daha sıkıntılı çalışmaya başlar. Yazar ve doktor Saurabh S. Thosar’a göre kısa da olsa yürüyüşler kan dolaşımını artırır ve kandaki yoğunlaşmayı engeller.

Ayrıca bu kısa yürüyüşlerde yüksek tempolu olmana da gerek yok. Araştırmaya katılan insanlar düşük tempolu yürüyüşler gerçekleştirmişler. Thosar’a göre “Hafif aktiviteler bile kas kasılmalarının gerçekleşmesiyle kan dolaşımını hızlandırır.”

Yani her saat sonunda hareket etmek için bir bahane bul; iş arkadaşlarınla sohbet olur, su içmeye gitmek olur; seni hareket ettirecek herhangi bir şey…

 

viridianprints