KALP HIZININ SAĞLIĞIN HAKKINDA SÖYLEDİĞİ 8 ŞEY

| SAĞLIK

 

Kalp hızında meydana gelen düşüş, artış ya da düzensizlik ne anlama geliyor?

kalp hizi nedir

Parmaklarınla bileğine, boynuna ya da dirseğinin iç kısmına dokunduğunda hissettiğin istikrarlı vuruş, senin hayatta olduğunu belirtiyor. Eğer parmağını bu bölgelerde bir dakika tutup atışın ne kadar hızlı ya da sert olduğuna bakarsan, sağlığın hakkında da biraz fikir edinebilirsin.

Kalp hızını belirlemek aslında kolay bir mesele. Parmağını doğru yere koyar ve bir dakika boyunca atışları sayarsan, kalp hızını öğrenebilirsin. Fakat iş bununla sınırlı değil. Belirli aralıklarla kalp hızını kontrol etmeli ve doktorunu olası değişimlerden haberdar etmelisin. Çünkü tek bir seferi baz almaktansa, uzun soluklu bir gözlem daha verimli olacaktır.

California Üniversitesi’nden Dr. Pam R. Taub, çoğu insan için dinlenme halindeyken ideal kalp hızının dakikada 60-85 atış arasında olduğunu, bazı doktorların ise dakikada 100 atışa kadarının normal olduğunu düşündüklerini belirtiyor. Kalp hızının bu rakamlardan daha düşük olması bradikardi, aşırı yüksek olması ise taşikardi olarak tanımlanıyor. Her ikisi de bedeninin S.O.S yollayarak bir şeylerin yolunda gitmediğini belirttiği durumlar.

Peki sorun nerede olabilir? Kalp hızındaki bu farklılıkların nedenleri ne olabilir?

Next

 

viridianprints