KALBİNİ MASA BAŞINDA KORUMAYA AL

| SAĞLIK

 

Çalışırken ayaklarını sallıyor musun? Ya da parmaklarınla masaya vurup duruyor musun? 

is kadini

Bacak sallamak, kalem çevirmek ya da parmak vurmak…Ofiste masanda belki de istemsizce yaptığın bu hareketler, aslında sağlığın için faydalı olabilir. Sadece fazladan yaktığın kalorilerden bahsetmiyoruz. American Journal of Physiology‘de yayımlanan bir çalışmaya göre, bu davranışların, uzun süre aynı yerde hareketsizce oturmaktan kaynaklı negatif etkileri tersine çevirebilir.

Ofiste çalışırken ya da televizyon karşısında en sevdiğin diziyi izlerken, saatlerini hareketsizce geçirirsin. Tüm bu oturmaların, sağlığın üzerinde ciddi olumsuzluklar yaratabilir. Hatta, konu üzerine yapılan bir diğer araştırmada, hareketsizliğin, sigara bağımlılığının ardından en tehlikeli davranış olduğu ortaya konulmuştu.

Uzun süre hareketsiz kalmanın en önemli yan etkileri arasında kan dolaşımının kısıtlanması bulunuyor. İstemsizce yapılan kıpırdanmalar ise bu olumsuz yan etkiyi giderebilir.

Çalışmada, 11 gönüllüden sandalyede 3 saat boyunca oturmaları ve tek ayaklarını belirli aralıklarla kıpırdatmaları istendi. Her bir katılımcı, ayağını dakikada ortalama 250 kere salladı. Ardından, kıpırdatılan bacaktaki kan akışı ile hareketsiz kalan bacaktaki kan akışı karşılaştırıldı. Sonuçlar, araştırmacıların biraz şaşırmasına yol açtı. Çünkü, kan akışının iyileşmesi açısından bacak kıpırdatma bir hayli etkili olmuş ve istenmeyen kardiyovasküler yan etkilerden korunmasını sağlamıştı.

Araştırmanın liderliğini yürüten, Missouri Üniversitesi Beslenme ve Egzersiz Fizyolojisi Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Jaume Padilla, mümkün olduğunca oturmaktan kaçınmanı, ayağa kalkmanı ve yürümeni tavsiye ediyor. Eğer oturduğun yerden kalkıp yürüme şansın yoksa, olduğun yerde kıpırdanmak da iyi bir alternatif.

 

 

viridianprints