KAHVE TÜKETİMİ KOLON KANSERİNİ ÖNLEYEBİLİR Mİ?

 

Yeni bir araştırma, kolon kanserinin önlenmesi açısından kahve tüketiminin yararlı olabileceğini söylüyor.

kahve icmek

Kahve tutkunlarına iyi bir haberler vermeye devam ediyoruz. Artık sabah kahveni yudumlamak için bir nedenin daha var. Onlarca faydasının yanı sıra, Southern California Üniversitesi araştırmacılarına göre kahve içmek, seni kolon kanserinden ve kolorektal kanserden koruyabilir. İster sütlü ister aromalı tercih et, faydalarında ise bir fark bulunmuyor.

İlgini çekebilir: Kahvene Sağlık Kat

Kolorektal kanser hastası olan ve olmayan 5.000’den fazla kadın ve erkek üzerinde yapılan araştırmada, günde 1-2 fincan kahve içmenin, kanser riski oluşumunu %26 oranında azalttığı gözlemlendi.

Günümüzde kolorektal kanserin en sık görülen kanser çeşitleri arasında bulunduğu düşünüldüğünde, söz konusu araştırmanın bulguları bir hayli önemli. Kafeinin antioksidan etkisi ve kahvede bulunan polifenollerin, kanser hücrelerinin büyümesine karşı etkili bir koruma geliştirdiği düşünülüyor. Ayrıca, kavurma sırasında oluşan melanoidin adlı maddenin de antioksidan özellikler taşıdığı düşünülüyor.

İlgini çekebilir: Bir Fincan Kahve Hayatını Kurtarabilir

Daha önce yapılan araştırmalarda ise kahve tüketiminin tip 2 diyabet, Alzheimer, Parkinson ve siroz gibi hastalıkları önlediği ortaya konulmuştu.

İlgini çekebilir: Günde Kaç Fincan Kahve İçmek Normaldir?

 

viridianprints