İŞTE TWITTER’DA GÜVENDE OLMANI SAĞLAYAN 5 ÖZELLİK!

| YAŞAM

 


Hayat zor. Özellikle biz kadınlar için daha zor… Son yıllarda artan zorbalık ve taciz vakaları nedeniyle kadınlar, yaşadıkları deneyimi sosyal medyada daha sık paylaşır oldu. Özellikle Twitter bu konuda öncü platformlardan biri olmayı çoktan başardı. Kadınlar geçmiş yıllarda #bende hashtagi ile yaşadıklarına dikkat çekerken sorunlarına bambaşka bir noktadan parmak basmış oldular.

Bu tehlikeler sosyal medyada da mevcut elbette. Sosyal medya platformları çok eğlenceli olmasının yanı sıra bazı tehlikeleri de beraberinde getiriyor. Örneğin, tanımadığımız kişilerden istemediğimiz türden mesajlar almak hemen hepimizin başına gelmiştir. İşte bu ve bu gibi durumları önlemek ve güvenlik adına en iyi sonucu almak için, günlük hayatımızda sıklıkla kullandığımız sosyal medya platformu Twitter etkili özellikler sunuyor.

Twitter’da herkesin kendi deneyimlerini yaratabilmesi ve denetleyebilmesi için birçok özellik mevcut. Gel, bu platformu kendi alanımız haline getirmeye yardımcı olan en iyi 5 özelliğe birlikte göz atalım.

1. Fotoğraf etiketleme

 Bir fotoğrafta arkadaşlarını etiketlemek birbirinize bağlı kalmanın en iyi yollarından biridir, ancak bazıları bu anların daha özel kalmasını tercih edebilir. Bu durumda fotoğraflarını sadece arkadaşlarının etiketlemesine izin verebilir, herkesin etiketlemesine izin verebilir veya hiç kimsenin etiketlemesine izin vermeyebilirsin.

Bunu yapmak için anasayfa zaman akışının üstündeki kutuya Tweetini yaz veya Tweetle butonuna tıkla. Bilgisayardan bir fotoğraf ya da GIF yüklemek için kamera butonuna  tıklaman yeterli.

2. Keşfedilebilirlik

 Twitter’da önem verdiğimiz kişi ve arkadaşlarımızı bulmak hepimize harika bir deneyim sağlıyor. E-mail adresin veya telefon numaran ile iletişim kurmak daha da kolaylaşıyor. Ancak, bu özelliklerden faydalanmak istemeyebilir ve Twitter hesabının keşfedilebilir olmasına engel olabilirsin.

3. Sessize alma

 Bir Twitter hesabını “sessize almak”, o hesabın tweetlerini zaman tünelinde görmeyeceğin anlamına gelir. Bu, tweetlerine ilgi duymadığın kişilerle de arkadaş kalabilmenin en iyi yolu.

Bu Twitter hesapları sessize alındıklarında bildirim almıyor, sizler de bu hesaplar tweetlerinde senden bahsettiklerinde veya sana direkt mesaj gönderdiklerinde haberdar olabiliyorsun. Takip etmediğin Twitter hesaplarını da sessize alabilir, bu hesapları uyarılarda görmenin önüne geçebilirsin.

Bir hesabı sessize almak, o hesabı engellemek veya takip etmeyi bırakmaktan farklıdır. Sessize aldığın hesapların bu bilgiye ulaşmaları mümkün değil Bu özelliği tek tuş ile sen de deneyebilirsin.

Bunu gerçekleştirmek ise çok kolay. Sessize almak istediğin kişinin profil sayfasına git. Bu kişinin profil sayfasındaki taşma simgesine tıkla. Listelenen seçeneklerden Sessize al öğesini seç. Bir hesabı web’de sessize aldığında bir onay afişi görürsün. Yanlışlıkla yaptıysan, kullanıcının sesini açmak için Geri al öğesine tıklayabilirsin.

 Twitter hesaplarının yanı sıra, belirli kelimelerin, kullanıcı isimlerinin, emojilerin veya hashtag’lerin geçtiği tweetleri de sessize alabileceğini unutma.

4. Engel

Engel, diğer hesaplarla nasıl etkileşim kurduğunu kontrol etmene yardımcı olan bir özelliktir. Bu özellik herkesin belirli hesapların kendileriyle bağlantı kurmasını, tweetlerini görmesini ve onları takip etmesini kısıtlamaya yardımcı olur. İstersen, her hesabı anında engelleyebilirsin Engellediğin kişi, senin tweetlerini göremez ve sana mesaj atamaz.

Bu hesap sahipleri çıkış yaptıklarında hesabın kilitli değil ise tweetlerini görmeye devam edebilirler.

Bir hesabı engellemek için engellemek istediğin hesabın profil sayfasına git. Bu kişinin profil sayfasındaki daha fazla  simgesine tıkla. Menüden Engelle öğesini seç. Doğrulamak için Engelle öğesine tıkla.

5. Kalite filtresi

Kalite filtresi açıldığında, bazı sinyaller kullanarak gördüğün tweetlerin kalitesini artırabilirsin, hesap kaynağı ve davranışı gibi. Filtrelerin aktif olması, yinelenen tweetleri veya otomatik görünen düşük kaliteli içerikleri bildirimlerinden çıkartır. Ancak bu filtre takip ettiğiniz veya yakın zamanda etkileşime geçtiğin hesaplar için geçerli değildir.

Bu özelliği aktif hale getirmek için Bildirimler zaman akışına git. Bildirimlerini filtrelemek için Ayarlar öğesine tıkla. Açmak veya kapatmak için kalite filtresi öğesinin yanındaki kutuya, sonra da değişiklikleri kaydet butonuna tıkla.

 

 

viridianprints