İŞ ARKADAŞLIĞI HAKKINDA BİLMEN GEREKENLER

|  , anaslide, YAŞAM

 


Bu haberimizi okuduktan sonra ofis hayatında bazı değişimler yaşanabilir, bizden söylemesi: Gazeteci ve yazar Oliver Burkeman, iş arkadaşlıkları konusunda kilit tüyolar veriyor. 

PROJE

İş arkadaşlıkları, mayınlı arazi olabilir. Yapılan bir araştırma, bununla alakalı tüm şüpheleri ortadan kaldırıyor. Hemen hemen herkes, iş arkadaşları veya platonik olarak hisler beslediği biri sayesinde daha mutlu ve üretken olabiliyor. Hatta yönetici olsan bile, kendini evlilik sıkıntılarını ekibine itiraf ederken bulabilirmişsin!

AMAÇ

Buradaki temel sorun, iş ve dostluğun birbiriyle çakışan değerlere dayanması. İş, performansla ilgili; bu nedenle iş arkadaşlarımızı kendi yetkinliklerine göre değerlendirmeye eğilimliyiz. Fakat gerçek bir arkadaş, iyi gününüzde de kötü gününüzde de yanınızda olur. Peki, ofisteki arkadaşının kötü bir şekilde çalışması, seni olumsuz etkiler mi? Ya da onlar terfi aldıysa ve sen almadıysan, bu durum sıkıntı yaratır mı? Arkadaşlık değerleri mi öncelikli olmalı, yoksa iş yerinde olanlar mı?

TEORİ

Yanıtın bir kısmı, herhangi bir ayrım yapmadan insanları birey olarak görmekte gizli. Ofisteki herkes seni arkadan bıçaklamak için beklemiyor. Ayrıca her arkadaşın olası bir kriz durumunda yanında olamayacak. İçgüdülerine güven.

İnsanların eylemlerine, sözlerinden daha fazla ağırlık ver. Yazar Peter Bregman, bir çalışmasında “‘İçerdeki’ ve ‘dışardaki’ arkadaşların  arasında bir denge kur: iş arkadaşlığını daha çabuk kaybedebileceğin gerçeğine hazırlıklı ol” diyor.

Bütün iyi arkadaşların ofisteyse, diğer arkadaşlarınla da dostluğunu ilerletmeye çalışmalısın. Aynı kişilere aşırı bağımlı olmaman, kariyerin ve huzurun için doğru bir adım olacak. İş arkadaşlarınla uzun süre sohbet etmek yerine, daha verimli çalışmaya başlayacaksın. Ki bu sayede iş performansın artacak ve modun iyileşecek.

Şimdi dene!

1- İşleri ağırdan al.

‘Kendini açma’- yani diğer insanlara özelinden bahsetme- çok kısa sürede büyük bir zarara yol açabilir. Seni ne kadar iyi tanıdığına emin olmadığın kişilere her şeyi anlattığın ve itiraflarda bulunduğun takdirde ofis arkadaşlıklarının büyüsü bozulur.

2- Dedikodu yaparken de stratejik davran

Dedikodunun iş arkadaşları arasında bağ kurduğuna eminiz. Ama Bregman, abartmaman gerektiğini söylüyor. Başkaları hakkında ne söylersen, diğerleri de seni o şekilde yargılar.

3- Gerçekleri söylemekten korkma

Ofis hayatının monoton bir hale gelmemesi için, güzel bir sohbet ortamı yaratmak önemli.  Ancak diyelim ki çok yoğunsun ve iş arkadaşın senle konuşmak istiyor. Kibar bir şekilde çok meşgul olduğunu açıklamaktan çekinme.

 

viridianprints