İŞ ARKADAŞIYLA İLİŞKİ YAŞAMA MEVZUSU…

|  , anaslide, AŞK&SEKS

 


İş yerin bu tür konular için hassas bir ortam. Bir hamle yapmadan önce kendine bu beş soruyu sor… 

Her gün, gün boyu çekici birinin yanında oturduğunuzda, aranızda bir elektriklenme olması neredeyse kaçınılmazdır Tabii ki herkes bu dürtüyle hareket etmez, ama ofisteki seksi biriyle romantizm yaşama fikri hemen hemen her çalışanın aklından geçmiştir.

Bu nispeten normal bir senaryo – hatta insanlar, ofiste gelişen sahte romantik arkadaşlıkları tanımlamak için iş yerindeki eş anlamına gelen “work husband/wife” diye bir deyim bile uydurdular. Ancak duygularınla hareket etmek, hem kişisel hem de profesyonel olarak alengirli ve biraz riskli olabilir.

Yine de Northwestern Üniversitesi’ndeki Counseling@Northwestern’de öğretim üyesi olan, klinik terapist ve ilişki uzmanı Michele Kerulis, “İster iş ile alakalı ister aynı takımı desteklemekle alakalı olsun, ortak noktalar arasında bağlantı kurmak, arkadaşlığı romantik bir ilişkiye dönüştürmede bir katalizör olabilir” diyor. Tatlı çalışma arkadaşına bir şans vermeyi denemek istiyorsan, bir hamle yapmadan önce kendine bu soruları sor.

1/ SADECE ETKİLENİYOR MUYUM YOKSA BU GERÇEKTEN DUYGUSAL BİR BAĞ MI?

Daima aynı toplantılardaysanız, aynı sunumlar üzerine çalışıyorsanız ya da iş yerinin aynı sıkıntıları üzerine dertleşiyorsanız, bir iş arkadaşıyla flörtöz bir ilişki geliştirmek hiç de zor değil. Kerulis, “İnsanlar iş arkadaşlarının görevlerini başarılı bir şekilde tamamladıklarını gördüklerinde birbirlerinden etkilenebilirler” diye açıklıyor. “Özellikle de bu görev yüksek bir beceri gerektiriyorsa.”

Ama farkı anlamanın bir yolu var: Kerulis, “Ona karşı sadece fiziksel bir çekim hissediyorsan, o kişiyi (belki de çok) onunla birlikteyken düşünürsün. Ancak onu birlikte değilken de sıklıkla düşünüyorsanız, büyük olasılıkla duygusal bir bağ geliştirmişsinizdir” diyor.

2/ ONUN GERÇEKTE NASIL BİRİ OLDUĞUNU BİLİYOR MUYUM?

İş yerinde takıyor olabileceğin “tozpembe gözlükler”den dolayı, bir an durup düşünmek ve –topladığın puanlar ve muhteşem satış rakamları bir yana- onu gerçekten olduğu şekilde beğendiğinden emin olmak muhtemelen iyi bir fikir.

İyi haber mi? İlişki koçu ve çöpçatan Bonnie Winston, “Baskıyla, deadline’larla ve sorumluluklarla başa çıkarken nasıl davrandığını gördüğüne göre, bu kişiyi doğal ve gerçek haliyle de muhtemelen gördün” diyor. Floresan ofis ışıkları altında olup bitenler, bir kadeh şaraptan sonra ışıklar loşlaştığında olanlara kıyasla, karşındakini daha açık bir şekilde görmeyi kolaylaştırıyor.

3/ ŞİRKETİMİN NE TÜR BİR İNSAN KAYNAKLARI POLİTİKASI VAR?

Bu çok basit olabilir ama Kerulis, işteki insan kaynakları politikasından haberdar olmanın oldukça önemli olduğunu belirtiyor. Örneğin çoğu iş yeri, çalışanlarını beraber çalıştıkları kişilerle romantik ilişkiler kurmalarına karşı uyarıyor.

Winston, “Hukuk firmaları da genelde ofis içi ilişkilere karşıdır” diyor. Emin değilsen, çalışan el kitabına bak veya bir İK temsilcisine sor. Herhangi birinizin şirkette tatsız bir durumla karşılaşmasını istemezsin muhtemelen.

4/ ROMANTİK BİR İLİŞKİ, İŞİMİ YAPABİLME YETENEĞİMİ YA DA İŞTE İLERLEMEMİ ETKİLER Mİ?

Bir ilişkiye başlamak senin ya da diğer kişinin işte saygı kazanma yetisini etkileyecekse, yeniden düşünmen gerekebilir. Kerulis, “Bazı iş arkadaşların kişisel ilişkiyi negatif bir şey olarak görebilir ve bu da senin hakkındaki profesyonel fikirlerini etkileyebilir” diyor.

5/ SINIRLARIMIZI BELİRLEYİP BUNA UYABİLİR MİYİZ?

Bu yola çıkmaya karar verdiysen, sınırları konuştuğundan emin olman gerekiyor. Unutma, bu kişisel bir ilişki olsa bile senin profesyonel ilişkini, üretkenliğini ve işte karar verme yetini  etkilememeli. “İşteyken kişisel konuları tartışmak için sınırlar belirleyin ve evdeyken iş konularını tartışmak için de aynısını yapın” diye belirtiyor Kerulis.

 

viridianprints