İNSANLARIN KONDOM KULLANMAMASININ EN BÜYÜK NEDENİ

| AŞK&SEKS

 

Yeni bir araştırmaya göre erkekler bir kadını ne kadar çekici bulursa, kondom kullanma istekleri de o kadar azalıyor.

prezervatif

BMJ’de yayımlanan yeni bir araştırma, bir erkeğin karşısındaki kadını seksi bulması ile kondom kullanma isteğinin ters orantılı olduğunu gösteriyor. Yani, erkek, karşısındaki kadını ne kadar seksi bulursa, kondom kullanma isteği de o kadar azalıyor.

Araştırmacılar, 51 heretoseksüel erkeğe bazı kadın fotoğrafları gösterdiler ve kadınların çekiciliklerini derecelendirmelerini istediler. Ardından, katılımcılara söz konusu kadınlarla ne kadar yatmak istediklerini ve de prezervatif kullanmaya ne kadar eğilimli olduklarını sordular. Sonuçlara göre kadının daha fazla çekici bulunması, kondom kullanımı ihtimalini düşürüyordu (Belki de bilinç dışında üreme ile ilgili bir şeyler olabilir; kim bilebilir ki…)

Dahası, kendisini seksi olarak tanımlayan erkekler, diğer erkeklere kıyasla korunmasız sekse daha meyilli oluyorlar. Aynı zamanda, diğer seksi erkeklerin de korunmasız seks yaptıklarını düşünüyorlar. Dahası, kondom ile seks yapmanın daha az zevk verdiğini belirtiyorlar.

Erkeğin kondom kullanma ihtimalini yükselten nedenler arasında ise ilk cinsel ilişkiye geç yaşta girilmesi, ilişkiye girilen partnerle ciddi ilişki düşünülmesi ve önceki yıllarda çok sayıda cinsel partnere sahip olunması bulunuyor.
Journal of Health Psychology’de yayımlanan bir diğer çalışmada ise, karşısındaki erkeği seksi bulan kadınların cinsel ilişkide korunmayı unutma eğilimlerinin artış gösterdiğinin altı çiziliyor.

Her iki çalışmada ortaya konulan bir diğer gerçek ise, erkeklerin yarısı ile kadınların üçte birinin cinsel yolla bulaşan hastalıklar testini hiç yaptırmamış olması.

 

 

viridianprints