İLİŞKİNİZ HAKKINDA BAŞKALARINA ANLATMAMANIZ GEREKEN 5 ŞEY:

| AŞK&SEKS

 

iliski

Uzun ya da kısa, sahip olduğunuz ilişkinin ömrü ne kadar olursa olsun, size ve sevgilinize özel kalması gereken şeyler olduğunu bilmeli ve bazı şeyleri başkalarına hiç ama hiç anlatmamalısınız. Sonuçta çok yakınsınız diye arkadaşlarınıza her şeyi anlatmanız gerekmiyor.

1- Sevgilinizle uzun zamandır birlikte olmadınız. Neden olduğundan da emin değilsiniz. Bunun için kız arkadaşlara başvurup onlarla konu üzerinde sohbet döndürmeniz ‘gerekli’ değil. Yapmayın. Çünkü emin olun, arkadaşınız da dönüp size “Ah şekerim, bizde de birkaç aydır tık yok!” diyecek. Amerikalı çift terapisti Irina Firstein, “Bu tip yorumlar, problemleri normalleştiriyor. Arkadaşınız aslında size yardım etmek istiyor. Ancak doğru talimatları vermesi olası değil. Ayrıca seks hayatınız size özel, mahrem bir bölge. Pek çok insan, bu konuda sizin gibi dürüst ve içten olmayabilir. Arkadaşınızın yapacağı yorum sizi daha çok üzebilir, rahatsız da edebilir; yardımı olmaz. Eğer yatak odanızda sorunlar yaşıyorsanız, bunu sadece partnerinizle konuşun Eğer konuyla ilgili bir çözüme ulaşamıyorsanız, bir seks terapistine başvurmakta fayda var. Terapist nerede eksiklikler veya boşluklar olduğunu, uzman gözüyle size anlatacaktır. Arkadaş gibi değil.

Couple problem

2- Annesi veya kız kardeşiyle ilgili başkalarına yakınmayın, şikayette bulunmayın. Kelimelerin dönüp dolaşıp eşinizin kulağına gelip gelmeyeceğini bilemezsiniz. İlle de bir şeyin dedikodusunu yapmak istiyorsanız bu, eşinizin en yakınındakilerle ilgili olmamalı.

3- İkinizden biri duygusal ya da fiziksel olarak aldattıysa (evet, ikisi de birbirinden farklı ve evet ikisi de sadakatle ilgili) bunu annenize veya kardeşinize anlatmayı çok isteseniz de yapmayın. Siz gün gelir aranızda bu sorunu çözmüş olsanız ya da ayrılmış olsanız bile, onlar bu çok önemli bilgiyle dolu olacakları için bunu ne zaman, nerede kullanacakları belli olmayacak. Siz anlattığınıza pişman olmakla kalacaksınız.

4- Eşinizin özel bir durumu / sorunu (aile, sağlık, iş gibi…) olduğunda ve sırrını bildiğinizde bunu saklamayı ve ağızınızı kapalı tutmasını bileceksiniz. Aranızdaki güven duygusunun stabil olabilmesi için en sağlıklısı bu. Size ait olmayan ve sizin en yakınınız olan insanın en özelini başkalarına anlatmanız, dürüstlük kurallarını çiğnediğiniz anlamına gelir. Sadece onu dinleyin, konuşmasına izin verin, şefkatli olun ve empati kurun.

5- Para konusunda hata yaparsa… Zaten hata yapmak onun için yeterince utanç verici olacak bir de para için olduğunu düşünsenize… Unutmayın erkekler için maddi konular çok önemli ve kendilerini güçlü hissetmelerinde paranın rolü büyük. Finansal konularda yaşadığı sıkıntıları, insanların önünde konuşmayın.

 

viridianprints