HİNDİSTAN CEVİZİ İLE GÜZELLEŞ!

| GÜZELLİK & STİL

 

Hindistan cevizi yağı, söylendiği gibi her derde deva mı? Gel, kendisini yakından tanıyalım…

hindistan-cevizi-2

Kuru bir cilde mi sahipsin? Çare, Hindistan cevizi yağı. Kötü saç gününde misin? Çare, Hindistan cevizi yağı. Erkek arkadaşın sorun mu çıkarıyor? O zaman da çare, Hindistan cevizi yağı. Sosyal medya, bu dışarıdan sert görünen dostumuzun faydalarını pazarlayıp duruyor. Kendisini sağlıklı tariflerde kullanmaya alıştık. Peki, güzellik kapılarını da sanıldığı gibi kolayca aralıyor mu?

Güzellik İksiri

Sidneyli Dermatoloji Uzmanı Dr. Natasha Cook, bir süredir gündemde olan Hindistan cevizi akımının takipçisi. Kendisi onun için “Cilt bakımında muhteşem bir içerik ve başarılı bir nemlendirici” diyor ve ekliyor; “İçeriğinde orta zincirli trigliseritler ve orta zincirli yağ asitleri bulunuyor. Trigliseritler, epidermisin dış katmanında bulunan lipitlere yardımcı oluyor. Cildin doğal yağında, cildin bariyer örmesini sağlayan serbest yağ asitleri bulunuyor. O nedenle, Hindistan cevizi yağı sürdüğünde bu yapıya ekstra serbest yağ asitleri eklemiş oluyorsun. İşte tam da bu yüzden kendisi mükemmel nemlendirme sağlıyor: Zaten cildinde olan bir şeyi yerine geri koyuyor.”

Başka bir faydası daha var: Hindistan cevizi yağı, içeriğindeki laurik asit bileşeninden dolayı aynı zamanda bir enflamasyon önleyici. Cook, “Geçtiğimiz günlerde en iyi uluslararası dermatoloji uzmanlarından olan Dr. Suzanne Kilmer, Hindistan cevizi yağının lazer sonrası bakım için doğal ve etkili bir antienflamatuvar olarak işe yaradığını söyledi. Doğal bir mantar önleyici ve antibakteriyel özellikte” diyor.

Kozmetik Ürünlere Doğal Alternatif

Peki, Hindistan cevizini cildinde ne şekilde kullanabilirsin? Aklına gelen her çeşitte demek yanlış olmaz: Kendisiyle dudaklarını ve ellerini nemlendirmek, kütiküllerini yumuşatmak, güneş yanıklarını rahatlatmak, makyajını temizlemek mümkün. Şekerle karıştırarak vücut ve dudak peelingi yapabilir ve cildini ölü hücrelerden doğal ve nazik bir şekilde arındırabilirsin. Ayrıca, hamilelik dönemindeki çatlaklarını minimalize edebilir ve emzirirken meme ucunun tahriş olması durumunda meme ucuna sürebilirsin.

Hindistan cevizi yağı cilde olan faydalarının ötesinde, ayrıca saç bakımı için de kullanılıyor: Düğümleri çözüyor, elektriklenmeyi önlüyor, nem veriyor ve saç tellerini mühürleyerek gelebilecek zararın önlemesine yardımcı oluyor. Çok fazla kimyasal işleme maruz kalmış, kuru ve yıpranmış saçları kendine getiriyor. Saçlara parlaklık veriyor. Maske olarak kullanman durumunda gece boyu ya da en az 30 dakika saçında bekletebilirsin. Yapılan çalışmalar, bu yağın zararlı güneş ışınlarını yüzde 20 oranında engelleyerek güneşe karşı da koruyucu olabileceğini de gösteriyor. Ligne St. Barths Pure Coconut Oil’ı (₺182; nubia.com.tr) yukarıda belirttiğimiz tüm şekillerde kullanman mümkün.
Hindistan cevizi yağı, nemlendirme, yağ üretimini düzene sokma ve antifungal özelliği ile kaşınan kuru saç derisine de yardımcı oluyor. Rahatlamak için, saf Hindistan cevizi yağının birkaç damlası ile haftada iki defa saç derine beş ilâ 10 dakika masaj yapabilirsin.

Next

 

viridianprints