HER GÜN ÇAY İÇMEK İÇİN 9 NEDEN

| SAĞLIK

 

Closeup on a woman's hands holding a cup of tea by a lake in the afternoon

 Herkes kahve için çıldırırken biz çaya dikkat çekmek istiyoruz! Çünkü çayın aslında bilmediğin pek çok yararı var. 

1- Çayın yapımı kahveden daha kolay. Kahve için çoğunlukla makineye ihtiyacınız olurken ve hatta çekirdeklerini süzgeçten geçirirken çay yapmak, sadece suyu ısıtmaktan ve bir parça çay eklemekten geçiyor. Tek yapmanız gereken demlemek!

2- Yeşil çay kemiklerini sağlığı için gerekli.

3- Şekersiz çay, nefes kokusunu önler. Eğer ağız kokun varsa siyah çaydaki polifenol isimli kimyasal elementler, bakteri plağının oluşmasını önleyici olur.

4- Çin’de “Hayat için gereklilik” diye bilinen çay, belki senin için de gereklidir.

5- Çayın insanı ısıtan gücü yadsınamaz. En soğuk kış günlerinde içini ısıtan çayın türlü türlüsüdür.

cay-icmek2

6- Mevsimsel alerjileriniz varsa bir bardak çay, her derde devadır.

7- Kalbe iyi gelir. 2009 yılında yapılmış bir çalışmada günde 3 – 4 fincan siyah çay içen kişilerde; çevresel etkenlerle birlikte değerlendirildiğinde, inme riskini günde 1 fincan içenlere göre % 21 oranında azalttığını göstermiştir. Harvard’ta yapılan başka bir çalışma ise kalp krizi riskini % 44 oranında azaltabileceğini göstermiştir. Kötü kolesterol dediğimiz LDL kolesterol seviyesini ise % 11 oranında düşürebilir.

8- Stresi azaltır. Siyah çayda bulunan L- theanine rahatlama ve uzun süreli daha iyi konsantrasyon sağladığı çalışmaların ortak sonuçlarıdır. Gün içerisinde ortalama 2- 3 fincan siyah çay tüketildiğinde stres hormonu olan kortizol seviyesinin düştüğü gözlemlenmiştir.

9- Bazı uzmanlar, çay içmenin su içmekten daha yararlı olduğunu söylüyor. İnanması güç ama öyle. Çayın, en az su kadar vücudu dehidre ettiği bir başka gerçek! Ayrıca tam bir doğal antioksidan!

 

 

 

viridianprints