HAYATIMIZA YENİ GİREN BESİNLER

 

Kimi glütensiz olduğu için ön plana çıktı; kimi önce vejetaryen beslenmeyle anıldı, sonra hayatımıza giriverdi. Diyetisyen Taylan Kümeli, hayatımıza giren bu yeni besinleri açıklıyor:

Maça tozu

“Yıllar önce bir seyahatimde maça çayı içmiştim. Gün boyu enerjim hiç düşmemiş, kendimi inanılmaz enerjik ve rahat hissetmiştim. Ülkemize dönünce araştırmaya başladım, bu çay bizde de vardı. Sonra bu kadar güzel bir ürünün daha neleri olabilir derken karşıma maça tozu çıktı. Basitçe anlatmak gerekirse, maça Peru Andes dağlarında büyüyen bir bitkinin kökü. Yüz yıllardır Perulular için bir besin kaynağı olmuş ve Perulular onu tıbbi amaçlar için de kullanmış. Vücut sağlığı için gereken mineral ve vitaminlerle dolu olan bu kök, günlük diyet için iyi bir katkı sağlıyor. Maça kökünden oluşturulan maça tozunun yararları sadece insan vücudundaki beslenme gereksinimleri ile ilişkili değil. Bu ürün birçok rahatsızlığı iyileştirmek için kullanılabiliyor. Gel, daha yakından inceleyelim:

  • Karbonhidrat, protein, lif ve esansiyel mineraller (özellikle selenyum, kalsiyum, potasyum, magnezyum, çinko, iyot, bakır ve demir) açısından zengin. Ayrıca linolenik asit, palmitik asit, pleik asit, steroller ve polisakkaritler içeriyor.
  • Aşırı yorgunluk, bitkinlik ve halsizliğe karşı enerji seviyesini yükselterek yardımcı oluyor. Fiziksel, duygusal, zihinsel dinginlik veriyor. Kuvvet verici, dayanıklılığı ve atletik performansı artırıcı etkisi var. Aynı zamanda strese karşı fiziksel ve zihinsel olarak adaptasyon sağlanmasına yardımcı bir adaptojen.
  • Hem erkek hem de kadınlarda cinsel istek ve arzuyu artırıcı etkisi var. Vajinal kuruluk ve menopoz belirtilerine karşı da yardımcı oluyor. Kadınlarda cinsel uyarıcı ve vajinal ıslanmaya yardımcı olan maça, erkeklerde de iktidarsızlık ve sertleşme problemlerine yardımcı olabiliyor. Her iki cinste de doğal hormon dengeleyici bir etkiye sahip.

Nasıl kullanabilirsin?

Maça turbunu ham haliyle temin edebilirsen, öğüterek bal ile karıştırıp günde bir çorba kaşığı kadar tüketebilirsin. Ayrıca baharat olarak yemeklerine de ekleyebilirsin. Çay olarak içmek istersen 250 ml sıcak suya bir-iki çay kaşığı ekleyip karıştır ve bekletmeden iç.

Next

 

viridianprints