HAVALAR SOĞUDUKÇA BU GARİP CİLT HASTALIĞI RİSKİ ARTIYOR!

| SAĞLIK

 

Elektrikli battaniyeden uzak dur…

elektrikli-battaniye

Soğuk günlerde elektrikli battaniye ya da mekan ısıtıcısına bayılıyor olabilirsin. Doğru. Üşümene asla izin vermezler. Fakat bu konuda bilmen gereken bir şey var. Belki daha önceden duymuşsundur: Bu gibi ısıtıcıların çok yakınında bulunman, cildini normalden daha fazla kurutur. Ancak ortaya çıkabilecek çok daha tehlikeli bir cilt sorunu ile karşılaşabilirsin.

Öyle görünüyor ki, ısıtıcılar seni yakabilir bile! Eritema ab igne adı verilen sendrom, cildinin düşük seviyeli kızılötesi ısı kaynaklarına kronik şekilde maruz kalması sonucunda oluşuyor.

Isı, cildinin üst kısımlarına ve üst kısmın hemen altında bulunan orta toplardamarlara zarar verebilir. Buna bağlı olarak,  hiperpigmentasyon olarak adlandırılan benekli, dantel benzeri bir görünüm ortaya çıkabilir. Dermatolog Dr. Mona Gohara, kızılötesi radyasyonun ciltte toksik bir travma yaratarak kaşıntı sorunlarına yol açabileceğini, bunun da cilt kanseri riskini bile yükselebileceğini belirtiyor.

Isıtıcıları ya da elektrikli battaniyeyi sürekli kullanmıyorsan sorun yok. Ancak ısıtıcılardan her gün yararlanıyorsan, cildini riske sokuyor olabilirsin. Gohara, “Bir ya da iki kullanımdan sorun oluşmayabilir; fakat her gün kullanıyorsan, birkaç ay sonra sorunlarla karşılaşabilirsin.” diyor.

Peki cildini nasıl koruyabilirsin? Yapabileceğin en iyi şey, kızılötesi ısı kaynaklarından uzak durmak. Eğer ısıtıcıları kısa süreli kullanacaksan, cildini nemlendirebilirsin. Nemlendirici kullanımı, cildinin üzerinde bir bariyer oluşturacak ve onu koruyacaktır. Eğer herhangi bir şekilde hiperpigmentasyon ile karşılaşırsan, cilt doktorundan randevu alman şart. Lekeler genellikle birkaç ay içerisinde kendiliğinden geçer. Fakat yine de durumun doktor gözetiminde olması önemli.

 

 

 

viridianprints