HÂLÂ KOLA MI İÇİYORSUN?

| BESLENME & ZAYIFLAMA

 

Böbreklerini koru!

01

BAHARATLA DEĞİŞTİR
Tuzsuz yapamam diyenlerden misin? Hipertansiyonu olanlar, diğerlerine göre daha tuzlu yeme eğilimi gösteriyor. Bir araştırmada, tansiyonu normal ve yüksek olan iki gruba farklı sodyum seviyesinde ekmekler tattırılmış. Tansiyonu yüksek olanların yüzde 68’i, diğerlerininse yüzde 31’i daha tuzlu olan ekmeği tercih etmiş. İçine kekik ilave edilmiş ekmekler tattırıldığında ise, hipertansiyonlu katılımcıların sadece yüzde 14’ü yine tuzlu olan ekmeği seçmiş. Diğerlerininse tamamı tercihini baharatlıdan yana kullanmış. Amerikan Hipertansiyon Derneği Başkanı Domenic Sica, “Tuz yerine baharat kullanabilirsin” diyor.

Tek Tuşla Damacana
Artık SMS yoluyla, web veya Facebook üzerinden kolayca su siparişi verebileceksin. Aynı çatı altında toplanan 20’den fazla sağlıklı su markasını tek tuşla evlere taşıyan Damacana uygulaması, istediğin suyu istediğin saatte kapına getiriyor. Ücretsiz olan uygulamaya, sadece isim, telefon ve adres bilgilerini girerek kayıt olabilirsin. Kayıt olduktan sonra tüm promosyonlardan da haberdar ediliyorsun. Damacana uygulamasına Facebook.com/ SaglikliSuyun Yolculugu sayfasından, Damacana.com. tr sitesinden veya 2835’e ücretsiz SMS göndererek ulaşabilirsin. Ayrıca Google Play ve App Store’dan akıllı telefonuna indirebilirsin.

Uzmanlar böbrek taşı oluşumuna engel olmak için bol bol sıvı almamızı öneriyor ama bazı sıvılar böbrek taşı riskini arttırabiliyor. Yaklaşık 195 bin kişi üzerinde yapılan uzun süreli bir araştırmada, önceden böbrek taşı olmayan ve düzenli olarak asitli içecek tüketen 4.462 kişide, ortalama sekiz yıl içinde böbrek taşı oluştuğu görülmüş. Haftada bir kez içenlere kıyasla, her gün bir veya daha fazla kola içenler yüzde 23, diğer asitli içecekleri tüketenler ise yüzde 33 böbrek taşı riski altında. Alternatif bir  içecek mi arıyorsun? Portakal suyu, kahve, çay, şarap ve bira böbrek taşı riskini düşürüyor.

 

viridianprints