GRİP AŞISININ ETKİSİNİ ARTTIRAN YÖNTEM

| SAĞLIK

 

Vücudunu gribe karşı koruma altına almak için zamanlamayı doğru yapmalısın.

asi-zamani

Grip aşını programına almanın tam vakti: Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), grip sezonu tam olarak başlamadan, ekim ayı içerisinde aşının yaptırılmasını tavsiye ediyor.

Fakat aşıların hastalık riskini ancak %50-60 oranında azaltabildiğini biliyor muydun?

İngiltere’de gerçekleştirilen araştırma bu oranları daha efektif hale getirmenin yolunu gösteriyor: Aşıları sabah yaptırmak.

Araştırmada, grip aşılarını sabah 9 ile 11 arasında vurduran kişilerin vücutlarında ortaya çıkan grip antikorları (vücudunun enfeksiyonlarla savaşmak için ortaya çıkardığı proteinler), akşam 3 ile 5 arasında vurduran kişilere kıyasla iki kat daha fazla üretiliyor.

Araştırmacılardan, University of Birmingham’dan Prof. Dr. Anna Phillips bunun sebebinin gün içerisinde yaşanan hormon dalgalanmaları olduğunu açıklıyor.

Örneğin, sabahları kortizol seviyeleri en yüksek durumda olduğu için, vücutta aşıya karşı daha büyük bir antikor tepkisi oluşabiliyor.

Araştırma, kişilerin gribe karşı yenik düşüp düşmediğini ölçemese de, Phillips’e göre daha fazla antikor, virüslerle daha güçlü savaş demek.

Yani eğer yapabiliyorsan, grip aşısını sabah saatlerine programlamayı dene. Tabii akşam saatlerinde aşı olmak da hiç almamaktan daha iyidir. Aşı gene de hastalık riskini düşürecek ve eğer yakalarsan da daha hafif geçirmeni sağlayacak.

 

viridianprints