GÖZLERİNİ AÇACAK HABERLER

| GÜZELLİK & STİL

 

Genç bir görünüm için muhtemelen en çok çabayı göz altlarına harcıyorsun. Ancak göz kapaklarını es geçiyorsan, kırışıklıklarla savaşın yarım kalıyor demektir. 

01

Göz Kapağı
Domino etkisi: Yaşlandıkça azalan kolajen ve elastin, cildinin gevşemesine ve kaşlarının düşmesine neden oluyor.

Göz Kapağı
Bir kez kaşların düştüğünde, göz kapaklarının altı sarkmaya başlıyor ve  oradaki sarkmış fazla deri fark edilir oluyor.

Göz Kapağı
Düşen kolajen seviyesi ve sarkıklık, yıllarca gülerken gözlerini kısma alışkanlığınla bir araya geliyor ve (bam!) göz kapaklarının dış çevresi derin çizgiler kazınıyor. Onları kaz ayakları olarak biliyor ama pek sevmiyorsun.

Göz Altı
İnişe geçen kolajen ve elastin, yüzdeki yağ kaybıyla buluştuğunda (bu da zaman içerisinde gerçekleşiyor), oyuk göz altları, kâğıt kadar ince bir cilt ve ince çizgiler için her şey hazır. Çok hoş, değil mi? Sonuç olarak, göz altındaki damarlar cilt yüzeyine yakınlaşıyor ve bu bölgede neredeyse siyaha yakın koyu halkalar beliriyor.

Dermatologların “Güneş koruması kullan” cümlesinden daha çok tekrar ettiği bir şey varsa o da şu: “Göz çevresi, yüzde yaşlanmayı gösteren ilk bölge.” Ancak şimdiye kadar, göz üstü ve göz altı sorunlarına (sarkma ya da çökme gibi) ayrı bakıyorduk. New Yorklu Dermatolog Cheryl Karcher, “Gerçekten genç görünen enerjik gözler için bütün göz çevrene bakım yapmalısın” diyor.
Kozmetik şirketleri de artık bu konsept üzerinden ilerleyerek, birden fazla görev gören ürünler piyasaya çıkarıyor. Bu ürünler göz çevreni pürüzsüzleştiriyor, sıkılaştırıyor ve aydınlatıyor. Göz çevrenin tamamına bakım yapmak için fazladan iki dakika harcamak buna kesinlikle değiyor çünkü dermatologların da dediği gibi, genç gözler bütün yüzünü taze gösteriyor. Bu da bizim duymaktan mutluluk duyduğumuz bir şey.
Az miktar yeterli
Tüm ihtiyacın olan yarım nohut büyüklüğü, gerçekten! Ürünü yüzük parmağına sık, bu miktarı gözlerine bölüştür ve her bölgeye uygun şekilde uygula.

02

Göz Kapağı

Gizli Silahın: Hiçbir krem, enjeksiyon veya cerrahi kaş kaldırmanın etkisini taklit edemez, ama cildi gerginleştirip daha genç bir bakış illüzyonu yaratabilir. Sabah ve akşam temizlemeden sonra, peptit bakımından zengin, üzerinde “firming” (sıkılaştırma) ya da “lifting” (germe) yazan bir serum kullan. Böylece kolajen ve elastinin güçlenmesine destek olabilir ve o inatçı yan kırışıklıkların dolmasını sağlayabilirsin. Dermatolog Elizabeth Tanzi, “Serum hızla emilir, kaygan oluşu onu göz kapağı için iyi bir seçenek yapar” diyor. Kolajen bozulmalarının ilerlemesini önlemek için antioksidanlar içeren Aveda  Green Science Lifting Serum’u  (30ml, 159 tl) dene.

Uygulama Önerisi: Serumu her bir göz kapağının ortasına sür, iki yöne ve üst kirpik çizgine doğru yay (kaş altını unutma). Gözlerinin dış köşelerindeki kırışıklıklar için oraya biraz bastır.

03

Göz Altı

Gizli Silahın: Geceleri temizlemeden sonra, kolajeni arttırarak göz altı halkalarını dolgunlaştırmak için retinollü bir ürün kullan. Kolajen sentezini uyararak cildin sıkılaşmasına yardımcı olan ve yaşlanma belirtileriyle savaşan, Hekzapeptid-11 içeren Dermalogica Age Reversal Eye Complex’i (227 tl) deneyebilirsin. Bir hafta boyunca iki günde bir uygula ve sonra günlük kullanıma geç. Retinolü geceleri yatmadan önce, solda bahsettiğimiz peptit serumu uyguladıktan bir dakika sonra kullan.

Uygulama Önerisi: Retinollü ürünü gözünün iç köşesinden başlayıp alt göz kapağın boyunca devam ederek ve gözyaşı kanallarından kaçınarak dikkatlice uygula. Eğer uygulama sonrasında cildinde batma veya acı hissedersen, üzerine bir nemlendirici sür ve tekrar kullanmadan önce dermatoloğuna danış.

İkili Ürünler
Eğer günde bir göz kreminden fazlasını alıp kullanmak gibi bir şansın yoksa, bu akıllı ikili yardımcıları dene.

04

Lancôme Rénergie Multi-Lift Yeux Duo
(205 tl). Hidrojenlenmiş jojoba yağı içeriğiyle cildi toparlayıp sıkılaştırıyor ve kırışıkları azaltıyor. Aydınlatıcı dokusu ile koyu renkli halka ve göz altı torbalarının görünümünü azaltıyor, göz çevresini anında aydınlatıyor. İki ayrı tonundan sana uyanı seçebilirsin.

05

Avon Anew Clinical Eye Lift Pro Dual
Eye System (45 tl). Enjekte edilebilir bir aminoasit olan arjinin içeriyor. Arjinin göz kapaklarını kaldırmaya yardımcı olurken, kolajeni onaran peptitler de kirpik altında etki gösteriyor. Bu, daha genç görünümlü gözler için yin-yang etkisi sağlıyor.

06

L’Oréal Paris Advanced RevitaLift Double Eye Lift (36,90 tl). Bu pro-retinol krem, göz altındaki kırışıklık ve şişlikleri en aza indirmeye yardımcı oluyor. Jel formülü ve Pro-Tensium E içeriği sayesinde de göz kapaklarını sıkılaştırıyor.

07

Bliss Firm, Baby, Firm, Total Eye System (290 tl). İçerdiği bitki retinoidleri göz altı kolajen seviyesini arttırıyor. Peptit bakımından zengin içeriğiyle de üst göz kapaklarını sıkılaştırıyor. Her iki formül de aloe bazlı olduğundan cildine nazik davranıyor.

08

Ya Cerrahİ Müdahale?
Ürünler doğru şekilde ve düzenli kullanıldığında mükemmel bir iş çıkarabilir. Bu da iki, üç ay düzenli kullanım anlamına geliyor. Karcher, “Bir ürünü yalnızca bir hafta kullanıp mucize bekleyemezsin” diyor. Anında etki istiyorsan, bu enjeksiyonlar hakkında bilgi almak için dermatoloğuna görün. Sonuçlar dört, dokuz ay sürüyor. (Seans ücretleri yaşadığın yere ve ne kadar ihtiyacın olduğuna göre değişiklik gösterir.)

NÖROMODÜLATÖRLER (Botox gibi)
Nasıl işe yarıyor: Kası felç ederek cildin kırışmasını önlüyor ve böylece olan kırışıklıkları düzeltmeye yardımcı oluyor.
Ne için uygulanmalı: Kaz ayakları veya düşük göz kapakları için. Karcher, kaş üstüne enjekte edildiğinde bütün göz çevresinin gerginleştiğini söylüyor.
HYALÜRANİK ASİT DOLGULARI
Nasıl işe yarıyor: Enjekte edilen bölgeye su çekiyor, kolajen üretimini arttırıyor ve çökük bölgelere hacim kazandırıyor.
Ne için uygulanmalı: Göz altı oyuklarını dolgunlaştırmak için. Karcher, “Bu enjeksiyonlar ince ve hassas cilt altına enjekte edildiğinde mavimsi durmuyor” diyor.

Neden Koruyucu Kullanmalısın?
Çünkü SPF’i atladığın zaman, anti-aging iksirleri için harcadığın tüm o gayretler çöpe gidiyor.  Hipoalerjenik bir koruma kullan; böylece göz kapaklarını ovduğunda ürünün gözüne girme riskini azaltacaksın. Karcher, çocuklar için olan ürünlerin en nazik olanlar olduğunu söylüyor. Sebamed Baby Güneş Koruyucu Krem SPF 50+’ı (75 ml, 29,90 tl) deneyebilirsin. Eğer cildin hâlâ yanıyor, kaşınıyor ya da kızarıyorsa, göz çevresi çok hassas olan Karcher’ın da yaptığı gibi açık alanlarda şapka ve UV korumalı güneş gözlüğü kullan.

 

viridianprints