FİTNESS EĞİTMENİ

| FITNESS

 

Şehirdeki en ucuz ve en mükemmel fitness eğitmeni senden başkası değil!

İyi bir fitness uzmanı hazine gibi bir bilgi dağarcığına sahiptir. Ne yazık ki, banka hesabında böyle bir hazineye sahip olacak kadar nakit bulunmayabilir. “Fit” olmak uğruna çuvallarca para dökmemen gerektiğini düşünerek en iyi fitness uzmanlarının tavsiyelerini bir araya getiren Women’s Health, tek başına hareket edebileceğini düşünüyor. Spor yaparken bu tavsiyeleri mutlaka göz önünde bulundur.

Tembel olma!
Get Stronger, Feel Younger kitabının yazarı Doktor Wayne Westcott, bir hareketi 12 defa kusursuz tekrarlayabildiğin zaman, sayıyı yüzde beş arttırman gerektiğini söylüyor. Sayıyı arttırdıkça motive olacak tembellik etmekten vazgeçeceksin.

Asla tembel olma!
Stanford Üniversitesi araştırmacıları, bireyi spor yapmaya zorlayan e-posta ve telefon mesajlarının en az canlı bir fitness eğitmeni tarafından ısrarla aranmak kadar etkili olduğunu düşünüyor. hassleme.co.uk sitesine kayıt olan İngilizler, “Hemen şimdi spora git! Sevgiler, minik fırfırlı bikini” veya “Haydi spining dersine! Sevgiler, payetli mini eteğin” türünde mesajlar alıyor.

Yavaş yavaş…
Kaliforniya’da bulunan Powerhouse Gym’den fitness uzmanı Gloria Bender, ağırlık kaldırırken fazla hızlı çalışmamanı tavsiye ediyor. South Shore YMCA’de yapılan bir araştırma, yavaş ağırlık kaldırmanın kas liflerini daha fazla harekete geçirdiğini ortaya çıkardı. Neden? Hızlı çalışınca kasları kullanmaktansa momentum tekniğinden destek alıyorsun. Acelen varsa bile hareket sayısını arttır ama hareketleri hızlı yapma.

Daha verimli çalış!
Müşterileriyle haftada 2-3 defa maksimum bir saat geçiren fitness eğitmenleri, bu süreyi en verimli şekilde kullanmak durumunda. Kaliforniya’da bulunan Results Fitness işletmecisi Rachel Cosgrove, interval kardiyo ve ağırlık çalışmasını harmanlamanı öneriyor. Bir süre ağırlık çalıştıktan sonra yürüme bandı ya da kondisyon bisikletine atlayıp egzersiz yapmalısın. Yürüme bandında eğimi arttırıp olabildiğince hızlı hareket etmeye çalış. McMaster Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada haftada üç kez yarım saatlik kardiyo egzersizi yapanların aerobik kapasitesinde yüzde 10 gelişme gözlemlenmiş.

Kendini kontrol et!
Kalça veya omuzlarını çalıştırırken ayna karşısında kendini seyret. Cooper Fitness Merkezi’nde eğitmenlik yapan Doktor Carla Sottovia, böyle yaparak hareketlerini daha kolay kontrol edebileceğini söylüyor. Egzersiz yaparken boynun omurgayla aynı hizada olmalı ve çömelirken dizler ayak parmaklarını geçmemeli. Illinois Üniversitesi’nde yapılan bir çalışma da aynada kendini terlerken seyredersen motive olacağını söylüyor.

 

 

viridianprints