FAZLA OTURMA!

| anaslide, SAĞLIK

 


Oturarak geçirilen günlerin artışı, özellikle batı dünyasında, hipertansiyon ve obezite gibi sayısız hastalıklara yol açıyor. Haliyle bu durum da uzun ömürlülüğü etkiliyor. Aktif bir yaşama adım atman için yapman gerekenleri yazdık. 

İşte ya da evde çok fazla oturarak zaman geçirmek, kas ve solunum zindeliğini azaltmakla kalmıyor; aynı zamanda iştahını artırıyor ve etkinliklere katılma arzunu engelliyor. Çok oturmak hipertansiyona, dengesiz beslenmeye, kemik erimesine ve hatta bazı kanser türlerine bile yol açabiliyor. Son çalışmalar, fiziksel etkinlik eksikliği ile bağışıklık sistemindeki telomer bozulma arasındaki bağlantıyı ortaya çıkarmış. Telomer bozulma hücreleri ve buna bağlı olarak organizmayı tümüyle yaşlandırıyor.

Biraz çabayla ve rutin yaşamındaki birkaç değişiklikle kolayca daha çok hareket etmeye başlayabilirsin. Hem ruhsal hem de fiziksel olarak daha iyi hissettirecek aktif bir yaşam biçimi yakalayabilirsin. Bunun için günlük yaşamına şu unsurları ekle:

– İşe yürüyerek git ya da böyle bir imkanın yoksa her gün en az yirmi dakikalık yürüyüşe çık.

– Asansör yerine ayaklarını kullan. Bu; duruşuni kasların ve solunum sistemin için iyi.

– Sosyal etkinliklere veya serbest zaman etkinliklerine katıl. Böylece televizyon önünde fazla zaman geçirmezsin.

– Abur cuburunu meyveyle değiştir. Böylece atıştırmak için daha az istek duyarsın ve sisteminde daha fazla besleyici unsur olur.

– Doğru miktarda uyu. Yedi ila dokuz saat iyidir, bundan fazlası seni uyuşuk yapar.

– Çocuklarla veya evcil hayvanlarla oyna ya da iyi bir spor salonuna git. Bu, sadece vücudunu güçlendirmekle kalmaz; aynı zamanda hem zihnini uyandırır hem de kendine duyduğun saygıyı artırır.

Bu küçük değişiklikleri yaparak, bedenin ve zihnini yenilemeye başlayıp yaşam süreni uzatabilirsin!

 

viridianprints