FAZLA KAHVE İÇTİĞİNİN 6 İŞARETİ

 

Kahveye çoğumuz bayılıyoruz. Fakat kahve içmeyi abartmak bazı sorunlara yol açabiliyor. Peki kahve içmeyi abarttığını nasıl anlayacaksın?

kahve

1- Biraz fazla heyecanlısın

Evet, kahve gerginliği diye bir şey gerçekten var. Kahve sadece sinir sistemini uyardığı için değil; aynı zamanda kafein adrenalin, dopamin ve glutamat seviyesini yükseltirken adenozin reseptörlerini bloke ettiği için de heyecan yaratabiliyor. Sempatik sinir sistemi aktivasyonu anksiyeteye, kalp hızının artışına, gerginliğe, huzursuzluğa, hatta öfke patlamalarına bile yol açabiliyor.

Düzelt: Kafeinsiz kahve tüketimine geçmek yararlı olabilir; fakat sorunu tamamen ortadan kaldırmaz. Ayrıca, kalp sorunu olan insanlar için kahve tüketiminin önerilmediğini de belirtelim.

2- Gün içinde çöküyorsun

Kahve kendine gelmeni sağlayabilir; fakat aynı zamanda yorgunluğunun da nedeni olabilir. Neuropsychopharmacology’de yayımlanan bir araştırmada, kafeinin verimliliği düşürebildiği ve çalışanları gevşetebileceği belirtiliyordu. Yani, kahvenin verdiği enerji tamamen bir yanılgıdan ibaret de olabilir.

Düzelt: Enerji almak için beslenmeye odaklanmalısın. Vücudun için gerekli olan enerjiyi sadece besinler sağlayabilir.

Next

 

viridianprints