EVLENMEK İSTEMİYORUM!

 


Evlenmek istemeyen taraf ya sen olursan… 

Daha önce romantik komedi izlediysen, meseleyi biliyorsundur. Esas oğlan ve kız tanışırlar, aşık olurlar ve sonsuza dek mutlu yaşayacaklarını düşünürüz. Ama sonra bir kırılma noktası yaşanır: Kız, evlenmek istese de, oğlan bir yüzüğün kendisine ayak bağı olmasını istemiyordur.

Kadınların evlenmek istemelerine ve erkeklerin bir türlü hazır hissetmemelerine aşinayız; ancak durum tersine döndüğünde ne oluyor? İşte şimdi bunu keşfetme zamanı.

İlişki uzmanı ve  What About Me? Stop Selfishness From Ruining Your Relationship kitabının yazarı Dr. Jane Greer, “Evlenmek, düğünü planlamak, birlikte yaşayacağınız bir ev bulmak, onu nasıl paylaşacağını öğrenmek ve evliliğin getirdiği her şey, zamanın ve emeğin büyük bir taahhüdüdür” diyor. “Çok şey gerektirdiği için bütün bunlara hazır olmayabilirsin.”

Evlilik hakkında emin olmaman tamamen gerçekçi bir his ve beklediğinden daha yaygın.  Zira Pew Araştırma Merkezi’ne göre, 2014’te, 25 yaş ve üstü kadınların yüzde 17’si hiç evlenmemiş; buna karşın 1960’da bu oran sadece yüzde 8.

Çift olarak evlilik konusunda uyumlu değilseniz, bu tabii ki doğal. Psikolog Ryan Janes bile hiçbir çiftin birbirlerine aynı anda ‘Hadi evlenelim!’ dediklerini duymamış.

Partnerin evlenme teklif edeceğiyle ilgili bir sinyal vermiyorsa ve duygular karşılıklı değilse, Greer’a kulak ver: “Önce biraz iç değerlendirme yap ve gelecekte evlenmek isteyip istemediğini düşün. Sonunda evlenmek istediğini ancak şu anki hayatın ve işlerin nedeniyle, daha fazlasını üstlenebileceği bir noktada olmadığını da ona anlat. Partnerinin değerlerinizin farklı olduğunu ve evliliğe büyük önem atfetmediğini bilmesinde de yarar var.”

Ve şunu da hatırlatalım;  şimdi ya da hiçbir zaman evlenmemek istememen, partnerini sevmediğin anlamına gelmiyor. İlişkide olmak istediğini mutlaka açıklığa kavuşturmalısın. İlişkinin bozulmasına sebebiyet veren nedenler var.  Bazı insanlar için, evlenmeyi ya evlenmemeyi istemek ne yazık ki bunlardan biri. Bu istekteki tutarsızlık, ne yazık ki ayrılmanıza neden olabilir. Aslına bakarsan bu durum, partnerinin ilişkinin nasıl sonuçlanmasını istediği ile alakalı.

Evlenmeyi kabul edersen, bu baskı yüzünden olmamalı. Janis,  “Baskı,  romantizmin katili ve evliliğe giden yolun önemli bir parçası olduğu takdirde, sonraki dönemlerde ilişkideki bazı büyük kararlarda da önemli rol oynar” diyor.

 

viridianprints